Schär | glutenfree Products - Naudingi patarimai apie vaikų mitybą be glitimo

Naudingi patarimai apie vaikų mitybą be glitimo

Pasaulio produktai Šeima ir vaikai

Ar mano vaikas turėtų valgyti maistą be glitimo?

Jei jūsų vaikas netoleruoja glitimo, tuomet taip, jis turėtų valgyti maistą be glitimo, kitaip tariant, turėtų laikytis beglitimės mitybos.

Mityba be glitimo taikoma dviem medicininiais atvejais: sergant celiakija arba esant glitimo netoleravimui, kuris kitaip dar vadinamas neceliakiniu jautrumu glitimui (NCJG). Abi šios ligos nėra išgydomos. Tad vienintelė išeitis – nevartoti glitimo ir taip išvengti neigiamos organizmo reakcijos.

Celiakija yra autoimuninė liga, atsirandanti imuninei sistemai klaidingai identifikuojant glitimą kaip kenksmingą įsibrovėlį ir atakuojant jį antikūnais. Ilgainiui šios atakos pažeidžia plonosios žarnos vidų, kur pasisavinama daug mums reikalingų maistinių medžiagų, o tai, jei liga negydoma, gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Neceliakinis jautrumas glitimui (NCJG) į celiakiją panašus tuo, kad organizmas taip pat neigiamai reaguoja į glitimą, tačiau NCJG atveju žarnynas nėra pažeidžiamas.

Kaip pradėti laikytis vaiko mitybos be glitimo

Pirmiausia turite pasiruošti jūs pats ar pati, kaip asmuo, kuris rūpinasi savo vaiko maistu ir dieta. Taip pat turite paruošti ir vaiką, paaiškinti, kad būtinai reikės tam tikrų pokyčių. Šis patarimas gali nuskambėti standartiškai, bet jis tikrai padės: susitarkite su vaiku, kad glitimo atsisakymas bus lyg žaidimas, kurį kartu žaisite. Vis dėlto, kad ir kokiu būdu praneštumėte apie pokyčius savo vaikui, tikrai nereikia vengti fakto, kad glitimo atsisakymas turės didelę įtaką jo įpročiui valgyti mėgstamus užkandžius iš prekybos centro ar greitojo maisto restoranų.

Bet ne viskas yra taip blogai.

Daug valgių, kuriuos vaikas mėgsta ir kuriuose paprastai yra glitimo, gali būti pakeičiami tais pačiais valgiais tik be glitimo. Prireiks šiek tiek laiko ir pastangų, kol įsibėgėsite ir išmoksite pagaminti picos paplotį iš miltų be glitimo. O kai norėsite nupirkti mėsainių bandelių be glitimo, gali tekti nukrypti nuo įprasto maršruto. Bet tai tikrai įmanoma. Štai tik keletas iš daugelio kruopų ir miltų, kuriuose nėra glitimo: migdolai, burnočiai, grikiai, maniokai, kokosai, kukurūzai, avinžirniai ir lęšiai, soros, bolivinės balandos, ryžiai, sagų kruopos, sezamai, sojos ir tapijokai.

Skirkite laiko pasimokyti gaminti naujus patiekalus arba ruoškite įprastus valgius, tačiau su naujais produktais. Ir būtinai pakvieskite vaiką prisijungti, klauskite jo nuomonės. Vienas iš smagių būdų pažaisti – pasidaryti užrašus patiekalų reitingui pagal skalę: „Fui“, „Gerai“ ir „Labai skanu“. Sudarykite naujų patiekalų sąrašą ir priklijuokite patiekalams reitingo ženklą. Geriausia išeitis – visiems šeimos nariams kartu su vaiku dalyvauti mitybos pokyčių procese ir visiems drauge spręsti galvosūkį, kaip jūsų šeimai ir toliau mėgautis maistu, tačiau atsisakius glitimo.

Maistas be glitimo vaikams

Keičiant vaiko mitybą smagu tai, kad tiek daug skanaus ir visaverčio maisto yra natūraliai be glitimo. Tokie maisto produktai kaip, pavyzdžiui, mėsa, paukštiena, žuvis, jūrų gėrybės, vaisiai, daržovės, žalumynai ir dauguma prieskonių, yra be glitimo, jei jie nebuvo kokiu nors būdu apdoroti arba paruošti prekybai kartu su glitimo turinčiu produktu, tarkime, žuvis su tešlos plutele arba mėsos kepsnys su padažu, kuriame miltai naudojami kaip tirštiklis.

Pasirenkant užkandžius ir saldumynus, verta žinoti, kad druska ir cukrus šiuo atveju nebūtų problema, tačiau įsigyjant gatavus maisto produktus visuomet reikia tikrinti, ar sudėtyje nėra glitimo. Jei jūsų mažylis dar kūdikis ir maitinate krūtimi, vadinasi, jūs pati turėsite atsisakyti glitimo. Jei vaikutį maitinate mišinukais, reikės patikrinti, kad jie būtų be glitimo. Visuomet naudinga kreiptis į pediatrą, kad patartų ir padėtų parinkti subalansuotą dietą celiakija ar NCJG sergančiam mažyliui.

Neabejokite – jūs greitai išmoksite atidžiai skaityti etiketes ir atpažinti terminus, kurie gali reikšti paslėptą glitimą, pavyzdžiui, alaus mieles. Beglitimių maisto produktų sertifikavimo programas vykdo nepriklausomos organizacijos, tokios kaip Maisto produktų be glitimo sertifikavimo organizacija (GFCO) ir Maisto produktų be glitimo sertifikavimo programa (GFCP), kurios užtikrina, kad maisto produktuose, pažymėtuose kaip beglitimiai, būtų ne daugiau kaip 20 milijoninių dalių (md, angl. ppm) glitimo arba mažiau, o tai reiškia, kad jis nesukels organizmo reakcijos.

Daugelyje šalių jau įprastas ir gerai atpažįstamas organizacijos „Coeliac UK“ simbolis – perbraukta kviečio varpa. Šis simbolis aiškiai matomas ant „Schär“ produktų be glitimo. Šie simboliai ir logotipai reiškia, kad produktas buvo išbandytas ir yra sertifikuotas kaip saugus visiems, kurie laikosi beglitimės mitybos.

Patarimai, kokius maisto produktus pirkti ir kaip gaminti patiekalus be glitimo vaikams

Pirkdami maisto produktus ieškokite kruopų ir miltų be glitimo, pavyzdžiui, grikių ar burnočių. Taip pat labai svarbu atidžiai skaityti etiketes, ar nėra įspėjimų apie galimą kryžminę taršą, kuri įvyksta tada, kai maistas be glitimo liečiasi su glitimo turinčiu produktu. Jūs tikrai išmoksite pasigaminti mėgstamus patiekalus, tačiau greičiausiai prireiks bandymų ir galbūt klaidų, kol kiekvienam receptui rasite tinkamiausią kvietinių miltų pakaitalą.

Kai norėsite padažo ar užtepėlės – pažvelkite į tai kūrybiškai. Pirkite tik tuos, kurie yra be glitimo, arba pasigaminkite patys. Uogienė – štai skanus patiekalas, kurį lengva pagaminti be glitimo.

Jei jūsų vaikas išrankus maistui, po ranka turėkite maistingų kokteilių arba energijos suteikiančių batonėlių be glitimo. Jie padės atgauti jėgas ir palaikyti svorį, ypač adaptacijos laikotarpiu, sužinojus diagnozę.

Pavaišinkite kitus! Sugalvoję tikrai puikų patiekalą ar užkandį be glitimo, pagaminkite jo daugiau vakarėliui, pavaišinkite vaiko draugus – kad ne visada tik jis vienas ar ji viena valgytų maistą be glitimo.

Vaikų mitybos be glitimo planas

Glitimas nėra maistinė medžiaga, kurios jūsų vaikui ar bet kuriam kitam žmogui ypač trūktų. Alternatyvių baltymų šaltinių yra tikrai daug. Jei vaiko mitybos poreikius sunku patenkinti, kreipkitės patarimų į dietologą arba savo pediatrą.

Jums taip pat reikės pasirūpinti, kad vaikas ir mokykloje gautų maisto be glitimo. Susisiekite su mokyklos ir jos valgyklos atstovais ir aptarkite vaiko poreikius. Kai vaikai dar maži, reikia būti labai budriems ir stebėti, kad jie valgytų tai, kas jiems patiekiama, ir kad nevyktų jokie apsikeitimai maistu. Kai kurioms šeimoms galbūt bus paprasčiau paruošti pietų paketus namuose, kad būtų užtikrintas saugus ir subalansuotas vaikų maitinimasis mokykloje.

Geriausi užkandžiai be glitimo vaikams

Dabar, kai geriau suprantate, kas yra mityba be glitimo, tikriausiai galvojate, kaip ją pradėti taikyti. Jūsų augančiam vaikui reikalingas sveikas ir subalansuotas maistas, kad jis tinkamai augtų ir vystytųsi. Taigi trijų valgymų per dieną gali nepakakti – augantiems vaikams reikia ir užkandžių.

Štai keletas paprastų idėjų užkandžiams be glitimo, kuriuos visada galėtumėte pasiūlyti savo vaikui:

Kai esate namuose, kai kuriuos iš šių užkandžių nesunku visada turėti šaldytuve. Tačiau vaikui esant mokykloje ar leidžiant laiką su draugais viskas gali būti ne taip paprasta. Todėl svarbu papasakoti vaikui apie mitybą, kad jis būtų pasiruošęs savarankiškai pasirinkti saugų maistą. Be to, namuose turėtumėte turėti sveikų užkandžių be glitimo, kad vaikas galėtų jų pasiimti į eidamas į mokyklą ar būrelius, vykdamas į išvykas. Šiais atvejais puikiai tinka supakuoti užkandžiai be glitimo. „Schär“ siūlo daug gardžių rūšių tokių užkandžių.