Schär | glutenfree Products - Kaip palengvinti celiakija sergančių vaikų gyvenimą – Namuose ir mokykloje.

Kaip palengvinti celiakija sergančių vaikų gyvenimą – Namuose ir mokykloje.

Pasaulio produktai Šeima ir vaikai

Labai dažnai iš vaikų tenka išgirsti pretenzijų ir nusiskundimų dėl mitybos be glitimo, ypač jei vaikais besirūpinantiems asmenims ši situacija yra nauja. Tačiau netrukus įsitikinsite, kad yra būdų, kaip palengvinti celiakija sergančių vaikų gyvenimą namuose ir mokykloje.

Namuose

Žinoma, tai, kad negalime valgyti to, ką valgo kiti, dažnai suvokiame kaip neteisybę. Šiuo atveju labai svarbu akcentuoti žmogaus gebėjimą žinoti problemą ir mokėti su ja gyventi. Jei reikia keisti mitybą, patarčiau tam tikrą laiką visai šeimai valgyti vien tik maistą be glitimo. Taip pat patarčiau drauge su vaikais gaminti virtuvėje arba rinktis produktus prekybos centre. Kai vaikai bus įtraukti į maisto ruošimą, jie retai paliks maistą lėkštėse.

Valgome kartu, vadinasi, rūpinamės

Kitas būdas padėti mažiesiems – tai tiesiog valgyti kartu su jais tuos pačius patiekalus. Bendri pietūs ir vakarienės su šeima ar draugais suteikia harmonijos ir ramybės, padeda gerai jaustis. Gal sunku patikėti, bet kompanija, su kuria kartu valgote, labai svarbi sotumui pajusti.

Profesorius Christophas Klotteris, mitybos psichologas iš Fuldos universiteto (Vokietija), atliko išsamius tyrimus ir padarė svarbią išvadą: „Maistas, kurį dalinamės su kitais ir valgome kartu, teikia mums ne tik fizinį, bet ir socialinį bei psichinį malonumą. Tokie valgiai suteikia mums laimės, ramybės ir, svarbiausia, tampa ritualu, kuris pagyvina ir stiprina žmonių santykius – šeimos narių, poros partnerių, draugų.“

„Valgymas kartu – tai proga dalintis idėjomis, bendrauti. Tai pagrindinis bendruomenės kūrimo ir stabilumo palaikymo būdas“, – sako profesorius Christophas Klotteris.

Ką sako mokslas?

Kalifornijoje atliktų tyrimų duomenimis, vaikai ir paaugliai, kurie bent tris kartus per savaitę valgo kartu prie bendro stalo su tėvais, vartoja daugiau vaisių, daržovių ir pieno produktų, turinčių daug kalcio, bet mažiau greitojo maisto ir konditerijos gaminių. Kitas tyrimas parodė, kad vaikai, pietaujantys su šeima, rečiau patiria nutukimą ir valgymo sutrikimų. Beje, tai naudinga ne tik vaikams: suaugusieji mieliau išbando naujus ar primirštus patiekalus, kai kiti pasiūlo. Tokiu būdu kasdienis meniu tampa įvairesnis, turtingesnis ir labiau subalansuotas. Tai, žinoma, taip pat tinka ir tuomet, kai siūlomi nauji patiekalai gaminami iš produktų, kuriuose nėra glitimo.

Na, ir įsivaizduokite: sėdite kartu su šeima ar draugais prie padengto stalo, pasakojate, kokia šiandien jums buvo diena, dalijatės džiaugsmais ir nesėkmėmis, ragaujate kruopščiai paruoštus patiekalus. Ar gali kas nors būti geriau?

Mokykloje

Rūpinti mityba be glitimo namuose yra viena, o mokykloje atskirties jausmas gali būti didesnis. Tačiau tikrai nebūtinai! Štai 3 patarimai, ką padaryti, kad celiakija sergantys vaikai nesijaustų atstumti ir puikiai laikytųsi mitybos be glitimo:

  • Su celiakija sergančiu vaiku aptarkite, kad kiti vaikai gali nežinoti, kas yra celiakija. Jie gali nieko nežinoti apie glitimą ir maistą be glitimo. Žinodamas šį faktą, vaikas, sergantis celiakija, jausis mažiau įžeistas ir nesuprastas, jei kitas vaikas jam pasiūlys saldainių ar ką nors, ko jis negali valgyti.
  • Patarkite savo vaikui, kaip jis galėtų paaiškinti savo ligą: kas yra glitimas, simptomai, pasekmės. Padeda paaiškinimas, kad vaikas gali jausti pykinimą, skrandžio skausmus, tiesiog blogai jaustis, nes visi vaikai tai patyrė dėl kitų priežasčių, todėl jiems nebus sunku suprasti.

  • Ir paskutinis, bet ne mažiau svarbus dalykas: tegul jūsų vaikas kartais pavaišina kitus vaikus užkandžiais arba saldainiais be glitimo. Taip vaikas parodys, kad jis nėra kitoks, ir maistas, kurį jis valgo, yra toks pats skanus, kaip ir maistas, kurį valgo visi.