Žinios apie gyvenimą be glitimo nuo A iki Z

 

Atsakymai į aktualiausius klausimus apie glitimą ir dar daugiau.

Mes surinkome viską, ką kada nors norėsite sužinoti apie celiakiją ir gyvenimą be glitimo. Nuo A – anemijos iki Z – zonulino, Jums tereikia paspausti pelės mygtuką norint gauti atsakymus į Jums rūpimus klausimus.

 Barbekiu be glitimo

 Barbekiu be glitimo

Žinoma, vasarą nereikia atsisakyti barbekiu! Nieko panašaus! Tačiau mityba be glitimo turi keletą pagrindinių taisyklių, kurių turite laikytis, kad galėtumėte iš tikrųjų ja mėgautis. Geriausia pirkti neapdorotą mėsą ir marinuoti ją patiems. Tada galite būti tikri, kad prieskoniuose nėra paslėpto glitimo. Be to, norėdami išvengti pačios kepsninės užteršimo, mėsą, žuvį ar skanias daržoves ant grotelių galite kepti aliuminio padėkle arba įvynioję į foliją. Paruošta marinuota mėsa ir kepti ant griliaus skirtos dešrelės, deja, yra tabu. Kita vertus, galite drąsiai valgyti daug glitimo neturinčių salotų ar daržovių lazdelių. Atkreipkite dėmesį ir į kepsnių padažus, kečupą ir pan., kuriuose taip pat gali būti glitimo. Įsitikinkite, kad kepti ant grotelių skirta mėsa nėra glazūruota alumi, nebent jis yra be glitimo.
Na, jaučiatės alkani?
Čia rasite daugiau patarimų.

 Visada su savimi turėkite užkandžių be glitimo

 Visada su savimi turėkite užkandžių be glitimo

Vaikščiojant parke, sportuojant ar išėjus pasilinksminti vakare visada geriausia dėl viso pikto turėti užkandžių be glitimo. Tai gali būti šiek tiek vaisių ar daržovių arba net granolos batonėlis ar sumuštinis be glitimo. Bendrovėje „Schär siūlome įvairius užkandžius be glitimo, ir tikrai rasite kažką, ką jums patinka užkąsti būnant kelyje. Tokiu būdu jums neiškils dilemos, jei netoliese nebus parduotuvės , kurioje parduodami produktai be glitimo, arba jei jūsų draugai turės tik glitimo turinčio maisto. Nepalikite šios akimirkos atsitiktinumui ir būkite pasiruošę turėdami gardžių užkandžių be glitimo!

 Ar prieduose nėra glitimo?

 Ar prieduose nėra glitimo?

Priedai ant maisto pakuočių nurodomi E raide ir skaičiais. Jų į maisto produktus dedama siekiant pratęsti jų galiojimo laiką, sustiprinti skonį, pagerinti išvaizdą arba supaprastinti apdorojimą. Visus maisto priedus turi aiškiai patikrinti ir leisti naudoti Europos maisto saugos tarnyba (EMST). Paprastai prieduose nėra glitimo, tačiau jei juose yra glitimo, tai turi būti nurodyta sudedamųjų dalių sąraše pagal alergenų ženklinimo teisės aktus.

 Ar kosmetikos ir higienos produktuose nėra glitimo?

 Ar kosmetikos ir higienos produktuose nėra glitimo?

Kai kuriuose kosmetikos produktuose gali būti glitimo. Sudedamųjų dalių sąrašas gali jus užtikrinti: jei sudedamosios dalys pateikiamos tokiais pavadinimais kaip Triticum (kviečiai, pavyzdžiui, Triticum aestivum, Triticum vulgare), Hordeum (miežiai), Secale cereale (rugiai), Triticum spelta (spelta) arba Avena (avižos), produkto sudėtyje greičiausiai yra glitimo. Dar kartą: būkite atsargūs, bet nepanikuokite. Veidui ir burnai geriausia naudoti tik produktus be glitimo. Vokietijos celiakijos ligų asociacija (DZG) rekomenduoja atsargiai naudoti veido kremus, makiažo ar veido valymo priemones. Nes faktas yra toks: kosmetikos bendrovės neprivalo skelbti, ar produktuose yra glitimo arba kitų alergenų. Pavojaus nekelia produktai, skirti tik išoriniam naudojimui (šampūnai, dušo želė, kūno kremas).

Tačiau su vaikais reikia elgtis atsargiai, nes yra pavojus praryti; šiuo atveju geriausia visiškai vengti kosmetikos produktų, kurių sudėtyje yra glitimo.

 Ar traškučiuose ir spragėsiuose nėra glitimo?

 Ar traškučiuose ir spragėsiuose nėra glitimo?

Atrodytų akivaizdu, kad bulvių traškučiuose ir kukurūzų spragėsiuose nėra glitimo, tačiau, deja, kai tai yra gamykloje pagaminti produktai, negalima būti užtikrintiems. Kadangi glitimas gamybos proceso metu dažnai naudojamas kaip stabilizuojanti medžiaga, ypač kaip prieskonių ir kvapiųjų medžiagų nešiklis, turite pasitikėti sąžiningu kino teatro savininko atsakymu arba geriausia jų išvis neragauti. Kaip alternatyvą galite pasiruošti savo spragėsių namuose. Be to, yra ir gardžių „Schär“ užkandžių – saldžių bei sūrių. Taigi niekas negali užkirsti kelio maloniam filmų vakarui namuose ar kino teatre.

 Ar yra išimčių, kai jį valgyti leidžiama sergant celiakija?

 Ar yra išimčių, kai jį valgyti leidžiama sergant celiakija?

Ne, sergant šia liga, išimčių nėra! Taisyklė – niekada nevartoti glitimo, nes žarnyno gaureliai ir imuninė sistema reaguoja į glitimą, net jei to nejaučiate arba bent jau ne iš karto. Pavyzdžiui, net jei iš pradžių viskas atrodo gerai, jūsų imuninė sistema vis dar reaguoja ir gali atsirasti žarnyno gaurelių uždegimas. Jums turėtų būti aišku, kad maistu, kurio sudėtyje yra glitimo, galite visam laikui pažeisti savo žarnyną.   Ilgainiui žarnynas nebegalės labai gerai įsisavinti gyvybiškai svarbių maistinių medžiagų. Kuo daugiau išimčių sau leisite, tuo labiau kentės jūsų plonosios žarnos gleivinė. Tai gali lemti nepakankamą mitybą, kuri savo ruožtu gali sukelti papildomų simptomų ir antrinių ligų.

Kad kasdienis gyvenimas ilgai būtų be rūpesčių, primygtinai rekomenduojame vengti valgių, kuriose yra glitimo. Šiais laikais alternatyvios mitybos formos iš tikrųjų yra madingos, ir jūsų draugai tikrai kartais mėgautis ragaudami savo maistą!

 Ar reikia atlikti tolesnius patikrinimus sergant celiakija?

 Ar reikia atlikti tolesnius patikrinimus sergant celiakija?

Pasilaikius mitybos be glitimo 1–2 metus, daugiau invazinių patikrinimų nereikia.
Tolesnius patikrinimus atlikti rekomenduojama siekiant išvengti nepakankamumo ar komplikacijų arba siekiant patikrinti mitybos laikymąsi (tai reiškia, kaip sergantis asmuo laikosi mitybos plano). Paprastai tolesnius tyrimus rekomenduojama atlikti po diagnozės nustatymo praėjus 3 mėnesiams ir 1 metams. Po to kartą per metus (visą gyvenimą) rekomenduojama atlikti šiuos tyrimus:
• klinikinę apžiūrą: svorio, ūgio, KMI, vaikų brendimo būklės, bendros savijautos nustatymą;
• laboratorinius tyrimus: antikūnų kraujyje tyrimą ir, jei reikia, tolesnius tyrimus priklausomai nuo simptomų;
• mitybos konsultacijas.

Biopsijos patikrinimus rekomenduojama atlikti, jei vystymasis nekomplikuotas ir kai diagnozė nustatoma pacientui esant vyresniam nei trejų metų.
Jei nėra abejonių dėl diagnozės, tada manome, kad neracionalu atlikti tolesnę plonosios žarnos biopsiją, siekiant pamatyti, ar gleivinė normalizavosi. Tačiau rekomenduojame reguliariai atlikti medicininius tyrimus, siekiant patikrinti kai kurias laboratorines vertes, ypač šias:
• geležies kiekį (kraujo ląstelių kiekį, geležį, feritiną); nuolatinis geležies trūkumas gali būti kompensuojamas geriamaisiais geležies papildais;
• antikūnus prieš tTG (teigiami rezultatai rodo, kad mitybos be glitimo buvo laikomasi nepakankamai griežtai);
tyrimus esamoms ar galimoms autoimuninėms ligoms anksti nustatyti.

Patikrinimas dėl osteoporozės matuojant kaulų tankį ypač reikalingas moterims, kurioms celiakija diagnozuota vėlai. Jei atliekant patikrinimą pastebimas svorio padidėjimas, rekomenduojame atlikti pirmojo laipsnio medžiagų apykaitos tyrimus (bendrojo cholesterolio, DTL cholesterolio, trigliceridų, gliukozės). Celiakija sergančių asmenų artimų giminaičių (vaikų, brolių / seserų, tėvų) polinkis į celiakiją yra didesnis (apie 10 %) nei bendros populiacijos. Todėl tiesioginiams giminaičiams rekomenduojama atlikti serologinę analizę arba nustatyti HLA-DQ2 ir HLA-DQ8 genotipą. Genotipas rodo, ar tiriamas asmuo turi genetinį polinkį į celiakiją, ar ne.

 Ar produktuose be glitimo yra daugiau cukraus?

 Ar produktuose be glitimo yra daugiau cukraus?

Daugeliu atvejų „Schär“ produktuose yra mažiau cukraus nei jų glitimo turinčiuose atitikmenyse.Mes visada palyginame savo receptus su populiariomis glitimo turinčiomis versijomis. Mūsų tikslas yra kiek įmanoma labiau pagerinti maistingumą, tačiau stengiamės jį bent jau prilyginti glitimo turinčių atitikmenų maistingumui.
Čia rasite išsamią visų mūsų produktų apžvalgą su atitinkamais sudedamųjų dalių sąrašais.

 Ar „Schär“ produktuose nėra genetiškai modifikuotų sudedamųjų dalių?

 Ar „Schär“ produktuose nėra genetiškai modifikuotų sudedamųjų dalių?

Jūsų saugumas ir mūsų produktų kokybė yra svarbiausias prioritetas. Todėl mes ir mūsų tiekėjai nenaudojame jokių žaliavų, kurios paskelbtos genetiškai modifikuotomis, tai stebima naudojant vidaus kontrolės procesą. Europoje neleidžiama auginti GMO kukurūzų ir ryžių, ir mes, žinoma, laikomės teisinių reikalavimų. GMO kiekis, viršijantis 0,9 %, turi būti nurodytas sudedamųjų dalių sąraše. GMO kiekis, mažesnis nei 0,1 %, laikomas neaptinkamu. Be to, mes turime sutartis su visais savo ūkininkais, o tai leidžia mums užtikrinti, kad jie išaugins žaliavas tiksliai pagal mūsų gaires.

 Ar „Schär“ produktai tinkami laikantis mažo FODMAP kiekio dietos?

 Ar „Schär“ produktai tinkami laikantis mažo FODMAP kiekio dietos?

„Schär“ specializacija – maisto produktų be glitimo ir kviečių gamyba. Ypač žmonėms, kurie kenčia nuo dirgliosios žarnos sindromo (DŽS, žarnyno disfunkcija) rekomenduojama laikytis mažo FODMAP kiekio dietos , siekiant palengvinti simptomus. Kai kurie mūsų produktai yra tinkami žmonėms, kurie laikosi mažo FODMAP kiekio dietos. Daugiau informacijos apie tai rasite čia. Kokiame maiste yra mažai ir daug FODMAPs.

 Ar „Schär“ produktai veganiški?

 Ar „Schär“ produktai veganiški?

Daugelis mūsų produktų tinka veganams. Jei savo produktuose naudojame gyvūninės kilmės sudedamąsias dalis, jos nurodomos sudėtinių dalių sąraše. Čia galite rasti mūsų siūlomų veganams tinkamų produktų asortimentą. Atkreipkite dėmesį, kad receptai gali būti keičiami. Visada patikrinkite informaciją sudedamųjų dalių sąraše.

 Būkite pasiruošę nenumatytiems atvejams

 Būkite pasiruošę nenumatytiems atvejams

Žinoma, niekas nedaro prielaidos, kad kažkas gali nutikti. Tačiau tam, kad būtumėte pasirengę nenumatytam atvejui, pavyzdžiui, jei įvyktų užteršimas glitimu, geriausia su savimi turėti celiakijos pasą arba bent jau nuorodą, kad sergate celiakija. Taip pat patartina turėti kontaktinių asmenų įvykus nenumatytam atvejui sąrašą. Tai turėtų būti, pavyzdžiui, jūsų tėvai ar teisėti globėjai, taip pat gydytojas ar mitybos specialistas. Taip pirmosios pagalbos teikėjai iš karto žinos, kad esate alergiški glitimui arba esate jautrūs glitimui, ir galės atitinkamai reaguoti, jei negalėsite jiems to paaiškinti asmeniškai

 Būkite gerai informuoti apie celiakiją ir glitimą

 Būkite gerai informuoti apie celiakiją ir glitimą

Kyla daug klausimų, ypač dėl kasdienio maisto vartojimo apribojimų ir baimės prarasti gyvenimo kokybę. Tačiau jūsų baimė yra visiškai nepagrįsta, nes šiais laikais žmonės, sergantys celiakija, gali daugiau ar mažiau gyventi gyvenimą be simptomų. Kad galėtumėte priimti teisingus kasdienius sprendimus, turėtumėte išsamiai sužinoti apie celiakiją ir glitimą. Kuo daugiau žinosite, tuo geriau galėsite reaguoti į sudėtingas situacijas ir gali paaiškinti kitiems, kodėl mityba be glitimo jums yra tokia svarbi.  Reikia laikytis tik kelių taisyklių. Gyvenimas sergant celiakija tikrai gali būti gyvenimas be kompromisų. Mūsų svetainėje rasite daug techninės informacijos ir patarimų glitimo netoleravimo, celiakijos, maisto be glitimo ir produktų be glitimo tema; taip pat galite rasti informacijos įvairiuose celiakijos kontaktiniuose punktuose, pavyzdžiui, celiakijos asociacijose arba iš mitybos specialisto.

.

 Ar celiakija gali sukelti osteoporozę?

 Ar celiakija gali sukelti osteoporozę?

Patvirtinus celiakijos diagnozę, taip pat reikėtų ištirti kaulų tankį. Šia liga sergantiems pacientams suvalgius maisto, kurio sudėtyje yra glitimo, prasideda plonosios žarnos gleivinės uždegimas.Todėl  maistinės medžiagos žarnyne reabsorbuojamos tik iš dalies ir dėl to dažnai pradeda trūkti vitaminų ir mineralų. Vitaminas D, kalcis ir magnis yra labai svarbūs, kad kaulai būtų sveiki. Uždegiminė reakcija turi papildomą neigiamą poveikį kaulų tankiui. Todėl celiakija sergantiems žmonėms kyla didesnė rizika susirgti osteoporoze.
Kai plonosios žarnos gleivinė atsigauna laikantis mitybos be glitimo, visi vitaminai ir mineralai gali būti vėl be problemų absorbuojami.
Vokietijos mitybos asociacija rekomenduoja suaugusiesiems su maistu per parą suvartoti apie 1000 mg kalcio. Kalcio ypač gausu šiuose maisto produktuose:
• pieno produktuose: piene, jogurte, varškėje (suaugusiojo poreikiams patenkinti pakanka 3 porcijų per dieną);
• daug kalcio turinčiame mineraliniame vandenyje;
• žaliose daržovėse (brokoliuose, poruose, pankoliuose).
Be kalcio, svarbu gauti pakankamai vitamino D; taip užtikrinama, kad kalcis būtų absorbuojamas iš žarnyno. Be to, siekiant stimuliuoti kaulų metabolizmą, reikia reguliariai judėti.

 Ar galiu priimti maistą iš kitų žmonių?

 Ar galiu priimti maistą iš kitų žmonių?

Draugas siūlo ką nors pavalgyti, bet nežinote, ar tame maiste yra glitimo? Kad ir kaip kvaila tai atrodytų: patraukite nuo to maisto rankas. Ypač kai suaugusieji jums ką nors siūlo ir iš tikrųjų nežino, kas yra celiakija ir kodėl svarbi mityba be glitimo, būkite stiprūs. Jūs geriausiai žinote, kas jums naudinga ir ko turėtumėte vengti. Nesileiskite įtikinami ir jūsų kūnas jums už tai padėkos!

 Ar galiu valgyti bulvytes su kečupu ir majonezu?

 Ar galiu valgyti bulvytes su kečupu ir majonezu?

Net bulvytėse gali būti sudedamųjų dalių su glitimu arba jos gali būti iškeptos gruzdintuvėse, kuriose anksčiau buvo keptas džiūvėsėliuose apvoliotas maistas. Užteršimo šiuo atveju taip pat negalima nuvertinti.
Todėl visada turėtumėte atidžiai perskaityti ant pakuotės esantį sudedamųjų dalių sąrašą. Prie maisto prekystalio visada atidžiai stebėkite arba paklauskite, kas ir kaip gruzdinama. Tas pats pasakytina ir apie kečupą bei majonezą: į juos maisto technologijos sumetimais, pavyzdžiui, siekiant sutirštinti ar stabilizuoti, gali būti pridėta sudedamųjų dalių su glitimu, todėl jų reikia vengti, jei netoleruojate glitimo. Dėl saugumo geriausia perskaityti sudedamųjų dalių sąrašą ant pakuotės arba, prireikus, tiesiog paklausti.

 Ar galiu valgyti kebabus?

 Ar galiu valgyti kebabus?

Jūs tikrai žinote, kad pitos duonelė yra tipiškas glitimo šaltinis. Todėl duonelė, žinoma, turi būti be glitimo. Pats kebabo įdaras paprastai yra nekenksmingas. Vis dėlto ir šiuo atveju turėtumėte paklausti, kad būtumėte tikri. Malta mėsa dažnai maišoma su džiūvėsėliais, o padažuose ir prieskoniuose gali būti glitimo pėdsakų. Tačiau vis daugiau maisto prekystalių siūlo mėsainius ir kebabus be glitimo. Kaip visada, geriausias būdas įsitikinti yra tiesiog paklausti!

 Ar galiu valgyti avižas?

 Ar galiu valgyti avižas?

Iš esmės taip, nes avižose glitimo nėra. Jei valgote neužterštas avižas , viskas gerai, nes avižose gausu svarbių sudedamųjų dalių:
– B grupės vitaminų;
– cinko;
– geležies;
– magnio;
– baltymų;
– polinesočiųjų riebalų rūgščių.
VIS DĖLTO, prieš nusprendžiant valgyti avižas, geriausia pasitarti su savo gydytoju. Skirtingai nuo kitų grūdų, kurių sudėtyje yra glitimo, avižose yra baltymų komponento avenino, kuris, vartojant saikingai, tinka kasdienei mitybai be glitimo.
Jei netoleruojate avenino, turėtumėte visiškai atsisakyti avižų.

 Ar galiu užsisakyti duonos be glitimo kepykloje?

 Ar galiu užsisakyti duonos be glitimo kepykloje?

Kiekvienas kepėjas gali gaminti duoną be glitimo, tačiau kepykloje užteršimo maistu, kuriame yra glitimo, pavojus yra ypač didelis. Geriausia paklausti kepėjo, ar jis naudoja atskirą krosnį, kad galėtumėte be rūpesčio mėgautis kepiniais.
Čia galite rasti patarimų, kaip lengvai ir be problemų gaminti kepinius namuose.

 Ar galiu užsisakyti „Schär“ produktų tiesiai iš jūsų?

 Ar galiu užsisakyti „Schär“ produktų tiesiai iš jūsų?

Šiuo metu tiesiogiai savo vartotojams neparduodame.

Visas netoli jūsų esančias prekybos vietas rasite mūsų svetainėje.
„Schär“ produktų galite įsigyti tik iš netoli jūsų esančios mažmeninės prekybos vietos arba internetu:

Amazon

 Ar galima sumažinti susirgimo celiakija riziką vėliau įvedant į racioną maistą, kuriame yra glitimo?

 Ar galima sumažinti susirgimo celiakija riziką vėliau įvedant į racioną maistą, kuriame yra glitimo?

Remiantis nauju amerikiečių tyrimu, didesnis genetinį polinkį turinčių vaikų glitimo vartojimas per pirmuosius penkerius gyvenimo metus yra susijęs su didesne celiakijos autoimuniteto ir celiakijos rizika. Šio tyrimo metu buvo ištirta daugiau kaip 6 600 vaikų nuo 6 mėnesių iki 5 metų amžiaus. Kuo daugiau glitimo vaikas suvartojo, tuo didesnė buvo rizika susirgti celiakija.
Tačiau tyrimo rezultatams patvirtinti reikalingi tolesni tyrimai (šaltinis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31408136).

 Celiakija ir diabetas

 Celiakija ir diabetas

Tos pačios priežastys. Subalansuota mityba kaip sprendimas abiem atvejais

Nuo penkių iki dešimties procentų žmonių, sergančių I tipo diabetu (nuo insulino priklausomu diabetu), taip pat serga celiakija. Norint gydyti abi ligas, reikia laikytis griežtos, bet ne visiškai apribotos mitybos. Šiais laikais diabetikams rekomenduojama „normali“ subalansuota mityba, atsižvelgiant į kalorijas, baltymus, cukrų ir riebalus, nepriklausomai nuo to, ar jie serga celiakija, ar ne. Siekiant išvengti padidėjusio cukraus kiekio kraujyje pavalgius, sudėtiniai angliavandeniai (duona, makaronai, žinoma, be glitimo) ir daug skaidulinių medžiagų turintis maistas (daržovės, ankštiniai augalai ir švieži vaisiai) yra geresni už tuos, kuriuose yra daug monosacharidų (saldainiai ir cukrus).
Maistas, kuriame yra didelis monosacharidų kiekis, turėtų būti valgomas saikingai. Kalbant apie riebalus, augalinės kilmės riebalai (pavyzdžiui, šalto spaudimo alyvuogių aliejus, sėklų aliejus) ir maistas su polinesočiosiomis riebalų rūgštimis (pvz., žuvys) yra geresni, nes teigiamai veikia cholesterolio kiekį kraujyje. Celiakijos gydymas taip pat turi teigiamą poveikį diabetui, nes geriau kontroliuojamas metabolizmas ir sumažėja insulino poreikis. Be to, tokiu būdu galima išvengti galimų paslėptų komplikacijų, pavyzdžiui, anemijos ar kaulų trapumo.

 Celiakija ir laktozės netoleravimas

 Celiakija ir laktozės netoleravimas

Laktozės netoleravimas ir celiakija dažnai atsiranda kartu, tačiau dėl skirtingų priežasčių.

Prieš diagnozę ir per pirmąjį periodą pacientai, sergantys celiakija, taip pat gali netoleruoti laktozės  dėl plonosios žarnos gleivinės pažeidimo. Tačiau kai kuriais atvejais laktozės netoleravimas pradėjus mitybą be glitimo ir normalizavusis gleivinei gali išlikti. Taip yra dėl genetinio fermento trūkumo, kuris paprastai labai dažnai pasireiškia pietų Europos gyventojams, tačiau nėra sukeliamas celiakijos. Tokiais atvejais maisto produktų, kurių sudėtyje yra laktozės (ypač pieno) vartojimas gali sukelti tokių nuolatinių simptomų kaip pilvo skausmas ar dujų kaupimasis virškinimo trakte. Norint išgydyti šį laktozės netoleravimą, reikia vengti maisto, kuriame yra didelis laktozės kiekis (nenugriebto pieno, iš pieno pagamintų ledų, grietinėlės sūrio). Vietoje nenugriebto pieno galima naudoti pieną be laktozės, kurio galima įsigyti kiekviename prekybos centre. Kadangi tokie asmenys gali toleruoti tam tikrą laktozės kiekį, pieno produktai, pavyzdžiui, jogurtas ar kietasis sūris, dažniausiai yra nekenksmingi.
„Schär“ taip pat siūlo platų produktų be laktozės  asortimentą.

 Herpiškasis dermatitas

 Herpiškasis dermatitas

Pūslelinis dermatitas(dermatitis herpetiformis Duhring) , taip pat žinomas kaip Diuringo liga, yra lėtinė odos liga, dėl kurios pasireiškia tokie simptomai kaip niežulys ir egzema. Jis pastebimas dėl raudonų papulių ir pūslelių, kurios atsiranda ant alkūnių, kelių, sėdmenų, kaklo, gerklės, pečių, taip pat apatinės nugaros dalies. Išbėrimas yra panašus į pūslelinės (herpes) bėrimą, tačiau jo nederėtų supainioti su virusu.
Ryšys tarp pūslelinio dermatito ir celiakijos yra tas, kad abi ligos pasireiškia dėl padidėjusio jautrumoį glitimui Tačiau tai nereiškia, kad abi būklės visada atsiranda kartu. Siekiant išvengti celiakijos ir pūslelinio simptomų, reikia laikytis mitybos be glitimo.

 Ar produktai be glitimo Ar produktai be glitimo tukina? tukina?

 Ar produktai be glitimo Ar produktai be glitimo tukina? tukina?

Ne, tai mitas. Produktai be glitimo turi panašias maistines vertes kaip ir tradiciniai produktai. Reikėtų atkreipti dėmesį į maistinių skaidulų, baltymų ir riebalų kiekį. Apskritai svarbu subalansuota mityba. Tačiau produktai be glitimo, kaip teigia kai kurie, nepadeda numesti svorio.

 Ar aluje yra glitimo?

 Ar aluje yra glitimo?

Iš esmės taip, nes alus gaminamas iš miežių, kuriuose yra glitimo. Nors jo kiekis ir mažas, netoleruojant glitimo alus nerekomenduojamas. Tačiau yra išimčių: kai kurie gamintojai siūlo specialų alų be glitimo, gaminamą iš ryžių, kukurūzų, sorų, sorgų, grikių ar sojų. Iš kitų rūšių alaus, kuris ženklinamas kaip neturintis glitimo, glitimas vėliau ekstrahuojamas taikant specialią procedūrą.

 Ar leduose yra glitimo?

 Ar leduose yra glitimo?

Deja, glitimo gali būti leduose, kuriuos gaunate ledainėje, fasuotuose leduose ir minkštuose leduose, nes jis dedamas į daugybę pagrindinių mišinių, naudojamų ledams gaminti. Geriausia būti tikriems ir paklausti arba peržiūrėti sudėtinių dalių sąrašą. Vafliniame kūgyje, žinoma, neturi būti glitimo. Vandens ledukai rizikos nekelia. Žinoma, jei gaminatės ledus namuose, geriausiai žinote, kas juose yra!
Na, gal norėtumėte atsigaivinti?

 Ar „Schär“ siunčia produktų mėginius?

 Ar „Schär“ siunčia produktų mėginius?

Kartais produktų mėginiai siunčiami vartotojams, kurie užsiregistravo mūsų database nurodydami savo vardą, pavardę bei adresą ir suteikė mums leidimą siųsti reklaminę medžiagą.
Pacientai, kuriems naujai diagnozuota liga, gali gauti pasisveikinimo paketą, jei iš gydytojo arba mitybos konsultanto gavo kortelę.

 Mityba be glitimo ir autizmas

 Mityba be glitimo ir autizmas

Daugeliui autistų blogas kazeino (pieno baltymo) ir glitimo virškinimas sukelia dviejų opiatų (tokių narkotinių medžiagų kaip heroino ar morfino), kurie patenka į kraujotaką ir puola nervų sistemą, susidarymą. Šie opiatai gali būti nustatyti atliekant specialius šlapimo tyrimus, nes dėl nevisiško suskaidymo kazeino ir glitimo peptidų kiekis šlapime yra padidėjęs. Tai patiriančių asmenų pralaidumas žarnyne didesnis.
Todėl peptidai patenka į kraujotaką ir pereina per kraujo ir smegenų barjerą, kur reaguoja su opiatų receptoriais smegenyse, tad sukelia panašų į morfino ir heroino poveikį.
Nors iki šiol buvo ištirti tik keli atvejai, dviejų trečdalių šių atvejų tyrimų rezultatai buvo teigiami, todėl kai kuriais atvejais taip pat buvo paskirta mažai pieno ir glitimo turinti dieta ar net dieta be pieno ir glitimo. Dėl to labai pagerėjo autistinis elgesys. Ypač aiškiai pagerėja kalba, akių kontaktas, reagavimas ir socialiniai interesai, taip pat sumažėja virškinimo trakto problemų ir alergijos simptomų.

 Restoranai be glitimo

 Restoranai be glitimo

Esate restorane ir meniu nėra aiškiai atskirai nurodyti glitimo neturintys patiekalai? Tada yra tik vienas sprendimas: paklauskite paties virėjo arba paprašykite padavėjo pasiteirauti virtuvėje, jei nesate tikri. Jūsų teisė yra gauti patiekalą, kuris buvo paruoštas be glitimo, ir darbuotojai tikrai gali jums kažką patiekti. Jei jie gamina šviežią maistą, glitimo galima tiesiog nedėti. Labai dažnai virėjas jau būna anksčiau ruošęs valgių žmogui, kuris turi vengti glitimo ar kitų maistinių medžiagų.
Čia galite rasti daugybę restoranų ir kavinių, kuriuose siūlomi patiekalai be glitimo.

 Kaip teisingai perskaityti sudėtinių dalių sąrašą?

 Kaip teisingai perskaityti sudėtinių dalių sąrašą?

Perkant produktus be glitimo BŪTINA peržiūrėti sudėtinių dalių sąrašus! Bet kur dar glitimas slepiasi, išskyrus kviečius? Lengviausias būdas – rasti perbrauktos kviečio varpos simbolį, kuris aiškiai rodo, kad maiste nėra glitimo. Kitu atveju gali padėti toliau pateikiami patarimai dėl produktų be glitimo. Kuo šviežiau, tuo didesnė tikimybė, kad bus be glitimo, o Kuo daugiau apdorota, tuo labiau tikėtina, kad glitimo yra. Ypač atkreipkite dėmesį į jau paruoštus produktus arba valgius, pavyzdžiui, prieskonius, kumpį, dešrą, pudingą, ledus ir jogurtą: juose labai dažnai dėl technologinių priežasčių gali būti pridėta glitimo, bet jo gali nebūti sudedamųjų dalių sąraše, nes jis yra geras kvapiųjų medžiagų nešiklis arba stabilizuojanti medžiaga. Taip pat turėtumėte būti atsargūs naudodami prieskonius ir padažus (kečupą, garstyčias, majonezą ir t. t.) Gali būti naudingas ant pakuotės esantis sakinys: „Gali būti glitimo pėdsakų“.

 Kaip atpažinti alergenus „Schär“ produktuose?

 Kaip atpažinti alergenus „Schär“ produktuose?

Nuo 2005 m. pabaigos visi maisto produktai, galintys sukelti alerginę reakciją (pavyzdžiui, glitimas), nepriklausomai nuo jų formos ar kiekio, turi būti nurodyti produkto etiketėje.
14 dažniausiai alergijas ir kitokį netoleravimą sukeliančių produktų yra šie:
• grūdai, turintys glitimo*;
• pienas*;
• kiaušiniai*;
• soja*;
• žemės riešutai*;
• riešutai su kevalais (migdolai, lazdyno riešutai, graikiniai riešutai, anakardžiai, pekano riešutai, bertoletijos, pistacijos, makadamijos ir Kvinslando riešutai)*;
• salierai*;
• garstyčios*;
• vėžiagyviai*;
• žuvis*;
• sezamų sėklos*;
• lubinai*;
• moliuskai*;
• sieros dioksidas ir sulfitai, kurių koncentracija didesnė nei 10 mg/kg arba 10 mg/l.

* Ir iš jų pagaminti produktai.

Siekdama padėti jums lengvai ir patogiai atpažinti kiekvieno produkto alergenus ir tokiu būdu pasirinkti tinkamiausius maisto produktus pagal jūsų mitybos poreikius, „Schär“ sukūrė aiškią žymėjimo sistemą.

Be:
Žymėjimas „be“ rodo, kad alergeno konkrečiame produkte nėra. Garantuojamas alergenų nebuvimas (pavyzdžiui, be glitimo, kviečių, laktozės).

Nedėta:
Žymėjimas „nedėta“ apibūdina, kurios sudedamosios dalys nėra šio produkto recepto dalis. Tačiau negalima atmesti atsitiktinio kryžminio užteršimo galimybės (pavyzdžiui, nedėta pieno, kiaušinių, sojos). Jei produkte yra alergenų, sudėtinių dalių sąraše tai nurodoma paryškintu šriftu.

Ką reiškia įspėjamoji nuoroda „Gali būti pėdsakų…“?
Privaloma nurodyti alergenus, tačiau nebūtina nurodyti galimo netyčinio produkto sąlyčio su šiais alergenais. Jei, pavyzdžiui, pieninis šokoladas gaminamas šokolado su riešutais pėdsakams patekus į pieninį šokoladą. Siekdami atsižvelgti į šiuos atvejus, gamintojai dažnai vartoja terminą „gali turėti pėdsakų…“. Ši nuoroda pagal įstatymus nėra privaloma.

Mūsų svetainėje  su filtru galite specialiai ieškoti produktų be tam tikrų alergenų.

 Kaip atpažinti maistą be glitimo?

 Kaip atpažinti maistą be glitimo?

Naujoji ES maisto produktų ženklinimo gairė padėjo lengviau atpažinti vadinamuosius „rizikingus“ maisto produktus. Pagal šią gairę maisto produktų gamintojai turi nurodyti, ar maisto produkte yra glitimo, net jei tik nedideli jo pėdsakai. Sąmoningas ar nesąmoningas maisto, kurio sudėtyje yra glitimo, vartojimas dažnai nesukelia jokių pastebimų simptomų, tačiau ilgainiui jis gali sukelti tolesnę žalą žarnyno gleivinei. Todėl visada svarbu atkreipti dėmesį renkantis maisto produktus ar valgant, tačiau nepanikuoti vien nuo minties apie glitimą ir nesijausti psichologiškai traumuotam – toks elgesys yra visiškai nepagrįstas.

Nekenksmingi maisto produktai
Yra daug produktų, kurie iš prigimties neturi glitimo ir yra nekenksmingi: ryžiai, kukurūzai, bulvės, ankštiniai augalai, grikiai, tapijoka, kaštonai, pienas bei pieno produktai, mėsa, žuvis, kiaušiniai, augaliniai aliejai, vaisiai ir daržovės. Taip pat yra daug produktų, specialiai pagamintų sergantiems celiakija (duona, makaronai, pyragai, picos padai, miltai, sausainiai, saldumynai, šaldyti maisto produktai). Šie specialūs produktai atpažįstami iš perbrauktos kviečio varpos simbolio. Šis simbolis garantuoja, kad produkte nėra glitimo.

Rizikingi maisto produktai
Rizikingi yra tie maisto produktai, kurių sudedamoji dalis arba priedas gali būti glitimas arba kviečiai. Pavyzdžiui, paruošti valgiai, dešros, sojos padažai, ledai. Labai svarbu labai atidžiai perskaityti šių produktų sudėtinių dalių sąrašą ant pakuotės. Rizikingi taip pat yra tie maisto produktai, kurie gamybos proceso metu galėjo būti užteršti glitimu.

Maisto produktai
Draudžiamas bet koks maistas, kurio sudėtyje yra kviečių, speltos, kamuto kviečių, kvietrugių, miežių ar rugių.
Naudodamiesi mūsų lentele  galite gauti maisto produktų, kuriuos galite valgyti nedvejodami, tų, į kuriuos turite atkreipti dėmesį, ir tų, kurie yra visiškai uždrausti, apžvalgą.

 Kaip išsivysto celiakija?

 Kaip išsivysto celiakija?

Celiakija yra sudėtinga patologija, kurią sukelia įvairių genetinių ir egzogeninių veiksnių sąveika.

Genetiniai veiksniai
Kad genetiniai veiksniai taip pat vaidina svarbų vaidmenį, patvirtina tai, jog yra dešimt kartų daugiau celiakija sergančių asmenų, kurių artimiausi giminaičiai taip pat serga, palyginti su visa populiacija. Tačiau daugelis genų, kurie reguliuoja paveldimą polinkį, vis dar neištirti. Svarbūs iš jų yra kai kurie HLA sistemos, genų komplekso, kurio užduotis yra atpažinti egzogenines molekules, veiksniai. Daugeliui žmonių, sergančių celiakija (ne mažiau kaip 95 %) nustatyta genetinė dispozicija (HLA-DQ2 ir DQ8). HLA-DQ2 / DQ8 yra būtini, kad liga išsivystytų, tačiau vien jie nėra už ją atsakingi. Tiesą sakant, tie patys genetiniai veiksniai buvo pastebėti daugelyje sveikų žmonių (20–30 % visos populiacijos). HLA-DQ2 ir HLA-DQ8 radimas nereiškia, kad celiakija iš tikrųjų išsivystys. Tačiau rizika yra akivaizdžiai didesnė. Todėl svarbu reguliariai tirti, ar vaikai turi celiakijos antikūnų. Kalbant apie kūdikius, apskritai svarbu atkreipti dėmesį į žindymo trukmę ir glitimo įvedimą. Didelė glitimo dozė pirmaisiais gyvenimo metais skatina celiakijos vystymąsi, jei jau yra genetinis polinkis.

Egzogeninis veiksnys
Vienintelis žinomas egzogeninis veiksnys, kuris vaidina svarbų vaidmenį dėl celiakijos, yra glitimo buvimas asmens kasdienėje mityboje.

 Kiek laiko „Schär“ duona išlieka šviežia?

 Kiek laiko „Schär“ duona išlieka šviežia?

Bendrovėje „Schär“ jūsų sveikatos labui nenaudojame konservantų ar įvairių kitų nereikalingų priedų.
Jei mūsų duoną laikote duonos dėžutėje, naudokite pakartotinai užklijuojamą lipduką arba hermetišką maišelį, kuris duoną išlaikys šviežią apie tris dienas.
Geriausias būdas ilgai išlaikyti duoną yra ją užšaldyti ir, prireikus, atitirpinti atskirus duonos gabalėlius arba kepalus.

Bendrovėje „Schär“ jūsų sveikatos labui nenaudojame konservantų ar įvairių kitų nereikalingų priedų.
Jei mūsų duoną laikote duonos dėžutėje, naudokite pakartotinai užklijuojamą lipduką arba hermetišką maišelį, kuris duoną išlaikys šviežią apie tris dienas.
Geriausias būdas ilgai išlaikyti duoną yra ją užšaldyti ir, prireikus, atitirpinti atskirus duonos gabalėlius arba kepalus.

 Kaip rasti mūsų pardavimo vietas

 Kaip rasti mūsų pardavimo vietas

Visas mūsų pardavimo vietas visame pasaulyje rasite internete
Naudodamiesi mūsų programėle galite lengvai ieškoti pardavimo vietų keliaudami:

App Store

Google

 Esu alergiškas (-a) nikeliui. Kokių taisyklių dėl maisto turiu laikytis?

 Esu alergiškas (-a) nikeliui. Kokių taisyklių dėl maisto turiu laikytis?

Alergija nikeliui atsiranda dėl tiesioginio sąlyčio su medžiaga, kurios sudėtyje yra nikelio. Apskritai tai yra tik kontaktinė alergija. Nedidelei daliai žmonių valgant maisto produktus, kurių sudėtyje yra nikelio, gali būti sudirginta oda. T ląstelės yra gynybinės sistemos ląstelės, kurios sugeria nikelio jonus ir paverčia juos atminties ląstelėmis. Kai atsiranda naujas kontaktas su nikeliu, atminties ląstelės išleidžia signalus, kurie sukelia uždegiminę reakciją.Simptomai svyruoja nuo odos bėrimo iki sisteminių apraiškų, kurios gali būti nuo lengvų iki sunkių. Sunki alergijos nikeliui forma yra sisteminis alergijos nikeliui sindromas, kuris pasireiškia chroniškais sisteminiais simptomais (galvos skausmais, niežėjimu, virškinimo trakto ligomis, pvz., celiakija). Alergiškai į nikelį reaguojantys asmenys turėtų vengti visų maisto produktų, kurių sudėtyje yra didesnis nikelio kiekis. Maisto produktai, kurių sudėtyje yra nikelio: kakavos produktai, ankštiniai augalai, riešutai bei sėklos, vėžiagyviai, kopūstai, soja, kukurūzų miltai, natūralios mielės, glitimo turintys kviečių produktai…

 Nesu patenkintas (-a) produktu, ką daryti?

 Nesu patenkintas (-a) produktu, ką daryti?

Apgailestaujame, kad esate nepatenkinti vienu iš mūsų produktų. Jei galite, nusiųskite el. laišką (cs@schaer.com) mūsų pagalbos linijos komandai su galiojimo pabaigos data, partijos informacija ir, jei įmanoma, nuotrauka, kad darbuotojai galėtų jums padėti, arba užpildykite susisiekimo su mumis formą.

 Informuokite šeimą ir draugus apie mitybą be glitimo

 Informuokite šeimą ir draugus apie mitybą be glitimo

Geriausia, kad jūsų šeima ir draugai būtų informuoti, jog jums reikia vengti glitimo. Taip būdu būtų akivaizdu, kad gimtadienio vakarėliuose. Kalėdų vakarėliuose ir pan. jums turėtų būti pasiūlyta alternatyva arba kad atsinešite savo maisto be glitimo. Jei jūsų draugai žinos apie jūsų glitimo netoleravimą, jie tikrai parodys supratimą ir susidomėjimą.
Nesvarbu, ar tai būtų mokyklos išvyka, žygio diena, mokyklos vakarėlis – kad ir kur vyktumėte, visada pasakykite atsakingam asmeniui, kad galite valgyti tik produktus be glitimo. Tai leis jums būti tikriems, kad jis padės jums visą dieną ir nenumatytu atveju žinos, kaip elgtis toje situacijoje. Geriausia, jei jūs (arba jūsų tėvai) informuotumėte organizatorius prieš išvyką, kad jie galėtų iš anksto suplanuoti jūsų maistą be glitimo. Geras planavimas padeda padaryti bet kokį pasilinksminimą labiau atpalaiduojantį!
Su šia apžvalga jūsų artimiausi šeimos nariai ir draugai bus gerai informuoti apie maisto produktus, kuriuos galite valgyti be rūpesčių ir kurių reikia vengti.

 Ar alergija yra tas pats kaip netoleravimas?

 Ar alergija yra tas pats kaip netoleravimas?

Ne. Yra specifinis skirtumas tarp alergijos ir netoleravimo. Net jei pagrindinė šių dviejų ligų priežastis yra grūdų baltymai, netoleravimo sukeliami mechanizmai yra visiškai skirtingi.
Esant alergijai maistui, organizmo imuninė sistema stipriai reaguoja į iš tikrųjų nekenksmingą maisto produktą. Organizmas alergenus maiste suvokia kaip svetimkūnius ir pradeda imuninę reakciją. Pasekmės yra sunkios alerginės reakcijos iki alerginio šoko. Ši reakcija kūne pasireiškia taip:
– odos sudirginimu,
– patinimu,
– burnos ir gerklės niežuliu,
– pykinimu ir vėmimu.
Blogiausia pasekmė yra ūmi per stipri reakcija šoko forma, kurią reikia nedelsiant gydyti. Alerginių reakcijų sukėlėjų yra daugelyje maisto produktų, pavyzdžiui, piene, kiaušiniuose, sojoje, žuvyje, kviečiuose, salieruose, garstyčiose ir riešutuose.
Tačiau Maisto netoleravimas paveikia kūno medžiagų apykaitą, o ne jo imuninę sistemą. Simptomai yra panašūs į maisto alergijos, tačiau nekelia alerginio šoko pavojaus. Tačiau vis tiek yra daug nealerginių netoleravimo reakcijų, kurios netoleruojantiems asmenims sukelia įvairių simptomų. Pavyzdys. Trūksta fermento, būtino maistinei medžiagai skaidyti, arba jis neaktyvus. Rezultatas yra sutrikusi medžiagų apykaita, kai organizmas gali virškinti maistines medžiagas tik iš dalies arba visai nevirškinti. Tai dažnai sukelia vidurių pūtimą, virškinimo trakto skausmą, vidurių užkietėjimą ir viduriavimą. Netoleruojant paprastai nedidelis kiekis maistinės medžiagos vis dar gali būti suvalgomas. Jei išvengiama atitinkamų maisto produktų ar maisto sudedamųjų dalių vartojimo arba jis sumažinamas, simptomai paprastai greitai išnyksta ir galima išgyventi be simptomų.

 Ar galima išgydyti celiakija sergančius kūdikius?

 Ar galima išgydyti celiakija sergančius kūdikius?

Kūdikiams celiakija dažniausiai pasireiškia po maisto, kurio sudėtyje yra glitimo (manų kruopų ir kt.), įvedimo praėjus 3–6 mėnesiams. Klasikiniai simptomai yra šie:
– augimo sutrikimai, pasireiškiantys svorio sąstingiu ar net svorio kritimu;
– apetito stoka;
– vėmimas;
– viduriavimas (tačiau esant normalioms išmatoms ar vidurių užkietėjimui celiakija taip pat neatmetama);
– pilvo pūtimas.
Taip pat galimi šie simptomai:
– asmenybės pokyčiai, įskaitant verksmingumą ar irzlumą;
– susidomėjimo žaidimu stoka.

Kuo vyresni būna vaikai, kai liga prasideda, tuo dažniau būna netipiškų procesų be žinomo klasikinio celiakijos vaizdo. Liga taip pat gali pasireikšti tik vienu simptomu.
Esant vadinamajai laikinai (trumpalaikei) celiakijai kūdikystėje (dažniausiai iki 2 metų), pateikiami aiškūs klinikiniai, serologiniai ir histologiniai duomenys apie celiakiją.
Laikantis mitybos be glitimo, šie rezultatai sumažėja. Jei vėliau glitimas vėl įtraukiamas į mitybą, pacientams simptomų neatsiranda. Infekcinės ir alerginės žarnyno ligos yra šios celiakijos formos priežastis.
Jei celiakija diagnozuojama jaunesniems nei dvejų metų vaikams, ekspertai pataria vėliau pavartoti glitimo. Esant laikinajai celiakijai, simptomai po tam tikro laiko nepasikartoja, net esant glitimo poveikiui, ir nėra jokių serologinių ar histologinių reakcijų. Dažnai klaidingai kalbama apie ligos išgydymą. Tačiau jei šie vaikai taip pat neturi genetinio polinkio, negalime kalbėti apie celiakiją siaurąja prasme. Todėl negalime kalbėti ir apie išgydymą.

 Ar celiakija išgydoma?

 Ar celiakija išgydoma?

Jei laikysitės griežtos mitybos be glitimo, galėsite gyventi be simptomų.
Kol kas nėra žinomo išgijimo būdo, dėl kurio asmuo, sergantis šia liga, gali vėl valgyti produktus, kurių sudėtyje yra glitimo, nepažeisdamas žarnyno gleivinės. Šiuo metu griežta dieta be glitimo yra vienintelis gydymas, kuris garantuoja optimalią sveikatą. Simptomai išnyksta, serologinių tyrimų metu išmatuotos vertės ir plonosios žarnos gleivinė normalizuojasi. Štai kodėl diagnozavus celiakiją kalbama apie mitybos pokyčius, kurie leidžia sergantiesiems gyventi normalų gyvenimą be simptomų.

Tiriami alternatyvūs gydymo būdai. Siekiama, kad pacientas galėtų išsilaisvinti iš mitybos be glitimo „spaudimo“. Tiriami šie dalykai: mažiau kenksmingi grūdų tipai; fermentai, galintys metabolizuoti baltymų komponentus, kurie sergantiesiems celiakija yra nesuderinami; vaistai, turintys poveikį prieš transglutaminazę arba anticitokinai ir imuniniai moduliatoriai, kurie blokuoja gynybinę reakciją nuo glitimo (vadinamoji „vakcinacija“). Tačiau šiuo metu šie tyrimai dar tik prasideda. Taip pat sustabdytas perėjimas nuo laboratorinių prie klinikinių tyrimų, nes gyvūnai neserga celiakija. Neabejotina, kad sergantiesiems ateitis yra šviesi, tačiau neįmanoma numatyti, kada šių tyrimų rezultatai iš tikrųjų gali būti įgyvendinti. Taip pat svarbu pažymėti, kad kiekvienas naujas gydymo būdas turės turėti viršenybę prieš esamą, saugų, veiksmingą ir jau turimą sprendimą – mitybą be glitimo. Vienintelis sprendimas sergant celiakija – atsisakyti bet kokio maisto, pagaminto iš grūdų, kuriuose yra glitimo. Net mažiausias glitimo kiekis gali sukelti histologinių pažeidimų. Glitimo pėdsakų gali būti įvairiuose maisto produktuose, todėl apsiperkant reikia būti labai atsargiems. Čia rasite viso maisto, kurį galite valgyti be rūpesčių ir kurio turėtumėte vengti, apžvalgą.
Šį perėjimą prie dietos be glitimo palengvina daugybė produktų, skirtų sergantiesiems celiakija (duona, makaronai, pyragaičiai, picos tešla, miltai, sausainiai, saldainiai, šaldyti produktai). Šie specialūs produktai žymimi perbrauktos kviečių varpos simboliu. Šis simbolis garantuoja, kad produkte nėra glitimo. Tolesnė pagalba laikantis kasdienės mitybos yra maisto produktų sąrašai, kuriuos teikia celiakijos asociacijos ir kurių galima rasti jų biuruose.

 Ar galima valgyti „Schär“ produktus, kurių galiojimo laikas pasibaigęs?

 Ar galima valgyti „Schär“ produktus, kurių galiojimo laikas pasibaigęs?

Kaip gamintoja mūsų bendrovė gali garantuoti savo produktų kokybę tik iki galiojimo pabaigos datos. Tačiau produktas vis tiek gali būti vartojamas, jei jis yra puikios būklės. Spręskite patys, ar išvaizda, kvapas ir skonis jums vis dar tinkami.

 Ar galima bučiuotis sergant celiakija?

 Ar galima bučiuotis sergant celiakija?

Nesijaudinkite: bučiniai, žinoma, leidžiami! Celiakija yra maisto netoleravimas, o ne alergija, kuri gali sukelti pavojingą šoką. Normaliais atvejais glitimo kiekis, perduodamas bučiuojantis, yra itin mažas. Jei bučiniai bus labai aistringi, galite greitai įsitikinti, kad jūsų vaikinas ar mergina visiškai nurijo duonos gabalėlį. Dantų išsivalyti nebūtina. Be viso to: mėgaukitės!

 Ar „Schär“ produktų pakuotes galima perdirbti?

 Ar „Schär“ produktų pakuotes galima perdirbti?

Nuolat peržiūrime rinkoje prieinamas technologijas, siekdami patobulinti savo tvarumo strategiją. Norime, kad esamas plastikines pakuotes būtų galima perdirbti ir taip sumažinti medžiagų sąnaudas, kad būtų optimizuotas produktas. Ilgainiui ieškome alternatyvių medžiagų.
Mūsų duonos sudėtyje nėra konservantų ir ji nėra apdorojama alkoholiu. Todėl pakuotė turi užtikrinti aukščiausią apsaugos nuo bet kokios žalos gabenant, kryžminio užteršimo glitimu lygį ir užtikrinti gerą produktų tinkamumo vartoti trukmę. Plastikinis padėklas, kurį naudojame „Meisterbäckers“ duonai, yra 100 % perdirbamas ir susideda iš 45 % perdirbtos medžiagos.
Užtikriname, kad mūsų aplinka mums svarbi.

 Ar yra ryšys tarp celiakijos ir fruktozės netoleravimo / fruktozės malabsorbcijos?

 Ar yra ryšys tarp celiakijos ir fruktozės netoleravimo / fruktozės malabsorbcijos?

Fruktozės netoleravimas gali būti dviejų tipų.
Paveldimas fruktozės netoleravimas, paveldimas fruktozės metabolizmo sutrikimas, yra retas fermento defektas, susijęs su fruktozės skilimu kepenyse. Jį sukelia fermento B aldolazės nebuvimas. Pasekmės yra lengva arba stipri hipoglikemija (mažas cukraus kiekis kraujyje).
Žarnyno Fruktozės netoleravimas, paprastai vadinamas fruktozės malabsorbcija, yra daug dažnesnis. Juo serga 30–40 proc. populiacijos. Fruktozės malabsorbcijos priežastis yra pernašos baltymo GLUT-5, kuris paprastai perneša fruktozę per plonosios žarnos gleivinę, defektas. Esant fruktozės malabsorbcijai, tai neįvyksta ir fruktozė pasiekia storąją žarną, kurioje sukelia tokius simptomus, kaip dujų kaupimasis žarnyne, pilvo skausmas ir viduriavimas. Fruktozės malabsorbcijos gydymas yra mityba, kurioje yra mažas fruktozės kiekis, ir individualus fruktozės toleravimo lygis labai skiriasi. Be to, reikia vengti dirbtinių cukrų, pavyzdžiui, sorbitolio, manitolio ir ksilitolio, nes jie slopina fruktozės absorbciją. Remiantis tyrimais, maistas, kurio sudėtyje yra proporcingai daugiau gliukozės nei fruktozės, paprastai yra geriau toleruojamas. Yra sąrašų, kuriuose nurodyti leidžiami maisto produktai.
Sergant celiakija, pažeidus plonosios žarnos gleivinę, gali išsivystyti laikinas fruktozės netoleravimas. Jis paprastai išnyksta, kai gleivinė atsigauna laikantis glitimo neturinčios mitybos.

 Ar jautrumas kviečiams ar konkrečiau glitimui yra švelnesnė celiakijos forma?

 Ar jautrumas kviečiams ar konkrečiau glitimui yra švelnesnė celiakijos forma?

Iš tikrųjų yra žmonių, kuriems celiakija buvo atmesta, tačiau kurių simptomai vis dėlto yra panašūs į celiakijos simptomus, kai jie suvalgo maisto, kurio sudėtyje yra glitimo. Šis reiškinys vadinamas jautrumu glitimui arba jautrumu kviečiams ir šiuo metu yra gana aktyviai tiriamas.
Tačiau tai nėra švelnesnė celiakijos forma, nes jautrumas glitimui nėra imunologinis ir nesusidaro antikūnų. Jautrumas kviečiams reiškia kviečių komponentų netoleravimą. Galimai priežastis yra kviečiuose esantys amilazės ir tripsino inhibitoriai (ATI), siejami su produktais, kurių sudėtyje yra glitimo, o ne pats glitimas. Tačiau svarbu visada pasikalbėti su gydytoju, nes tik jis tikrai gali nustatyti simptomų priežastį ir pateikti jums teisingą diagnozę.

Celiakijos simptomai:
– įgimta autoimuninė reakcija;
– gaurelių žarnyne sumažėjimas;
– tipiška enteropatija.

Jautrumo kviečiams simptomai:
– nepaaiškinama imuninė reakcija;
– nėra enteropatijos.

Daugiau informacijos apie simptomus ir skirtumus nuo celiakijos galite rasti čia.

 Ar kviečių krakmole nėra glitimo?

 Ar kviečių krakmole nėra glitimo?

Daugelis celiakija sergančių žmonių gerai toleruoja kviečių krakmolą be glitimo. Gaminant kviečių krakmolą be glitimo, vandenyje tirpus glitimas pašalinamas iš kviečių krakmolo plaunant ir centrifuguojant. Kuo daugiau kviečių krakmolas plaunamas, tuo labiau sumažinamas likęs baltymų kiekis.
Remiantis Maisto kodekso komisijos ir ES 2009 m. sausio 20 d. dekretu, maisto produktai, kuriuose glitimo yra ne daugiau kaip 20 ppm (2 mg/100 g), yra „be glitimo“. Maisto produktai, kurių sudėtyje yra 21–100 ppm, turi būti paženklinti nuoroda „nedidelis glitimo kiekis“ arba „mažas glitimo kiekis“. Tačiau kviečių krakmolas vis dar turi būti nurodytas sudedamųjų dalių sąraše ir pabrėžtas kaip alergenas. Dėmesio: kviečiams alergiški asmenys turėtų vengti produktų, kuriuose yra glitimo neturinčio kviečių krakmolo, nes alergiją sukelia kviečių baltymas, o ne grūdų baltymo komponentas „glitimas“.

 Gyvenimas be problemų sergant celiakija

 Gyvenimas be problemų sergant celiakija

Sakoma, kad nustačius diagnozę, celiakija tampa jau ne liga, bet požiūriu į gyvenimą, nes pradėjus specialų gydymą, sparčiai gerėja bendra savijauta, tačiau reikia išmokti gyventi pagal naujas taisykles, kurios suteikiamos keičiant mitybą. Daugybė glitimo neturinčių produktų, kuriuos sukūrė įvairūs maisto gamintojai, labai pagerino šia liga sergančių žmonių gyvenimo kokybę. Produktų be glitimo kaip paruošto maisto arba maisto ruošti ir kepti namuose galima įsigyti beveik visur, taip pat prekybos centruose. Mitybos apribojimai pastebimi tik valgant restoranuose, kavinėse ar valgyklose, nes produktų be glitimo pasirinkimas juose vis dar ribotas. Tačiau ir šiame sektoriuje padėtis kasmet gerėja, taip pat dėl celiakijos asociacijų atsidavimo ir dėl didėjančio įvairių institucijų bei žiniasklaidos informuotumo.
Mūsų svetainėje  galite rasti visame pasaulyje įsikūrusių restoranų, kuriuose siūlomas maistas be glitimo.

Mokykloje
Daug mokyklų gali užtikrinti vaikams maistą be glitimo, tačiau vis tiek svarbu, kad tėvai praneštų apie problemą mokytojams ir virtuvės darbuotojams. Esant dideliam saldžių ir sūrių užkandžių be glitimo pasirinkimui  taip pat galima nesunkiai išspręsti ypatingas situacijas, pavyzdžiui, mokyklos ekskursijas ar gimtadienius.

Paauglystė
„Išimtis“ mityboje be glitimo ypač dažnai daro paaugliai, nes daugeliui sunku sutikti su tuo, kad jie turi valgyti kitaip nei visi kiti, arba jie nenori to parodyti atvirai. Iš karto neatsirandant simptomų, galima lengvai ir toliau retkarčiais daryti išimtis. Ką tokiais atvejais reikėtų daryti? Kaltinimai arba – dar blogiau – grasinimai tikrai netinka. Geriau tinkamai apšviesti paauglius. Ypatingais atvejais, kai, pavyzdžiui, tėvų ir jaunų paauglių, sergančių celiakija, santykiai yra sudėtingi, gali įsitraukti psichologas. Paauglystės problemos paprastai yra laikinos ir neatmetama galimybė, kad laikui bėgant gyvenimas, sergant celiakija, taps „normalus“.

 Dėl celiakijos nereikia jaustis pašaliečiu

 Dėl celiakijos nereikia jaustis pašaliečiu

Tai, kad turite valgyti kitaip, nereiškia, kad esate kitoks (-ia). Visada turėkite tai omenyje. Jei jaučiatės vieniši, geriausia pasikalbėti su kitais žmonėmis, kurie susiduria su ta pačia padėtimi ir turi tas pačias problemas. Radikalus normalių mitybos įpročių pokytis sergantiesiems yra didžiulis iššūkis, ypač pradžioje, tad jie dažnai jaučiasi silpnesni savo socialinėje aplinkoje.
Giminingas sielas, su kuriomis galite keistis mintimis, galite rasti įvairiose celiakijos grupėse, socialinėje žiniasklaidoje arba čia, mūsų Schär“ klube.

 Maistinių medžiagų trūkumas laikantis dietos be glitimo?

 Maistinių medžiagų trūkumas laikantis dietos be glitimo?

Ne, taip neatsitinka laikantis subalansuotos mitybos . Būtinos specializuotos ir išsamios mitybos konsultacijos bei gali būti tikslingi specifiniai kraujo tyrimai, siekiant nustatyti bet kokius trūkumus po diagnozės. Gydymo mityba be glitimo tikslas yra išvengti bet kokių maistinių medžiagų trūkumo. Reikia atkreipti dėmesį į geležies, folatų ir kalcio absorbciją, riebaluose tirpių vitaminų trūkumą (dėl klasikinės riebalų malabsorbcijos) ir fosforo bei vitamino D trūkumą dėl nepakankamo pieno ir pieno produktų kiekio (su papildomu laktozės netoleravimu).

 Riebalų rūgščių monogliceridai ir digliceridai „Schär“ produktuose

 Riebalų rūgščių monogliceridai ir digliceridai „Schär“ produktuose

Riebalų rūgščių monogliceridai ir digliceridai, kuriuos naudojame kaip emulsiklius, yra augalinės kilmės. Tai emulsikliai, kurie ES gali būti naudojami kaip maisto priedai. Visi jie yra natūralios kilmės ir visų galimų mokslinių tyrimų metu buvo įrodyta, kad nekelia rizikos sveikatai. Jei kuriame nors iš mūsų produktų yra mėsos ar gyvūninės kilmės sudedamųjų dalių, tai bus nurodyta sudedamųjų dalių sąraše.

 Keliavimas nevartojant glitimo

 Keliavimas nevartojant glitimo

Keliaujant be glitimo reikia truputį pasiruošti: jei galite pasakyti, kur keliaujate, apsilankykite mūsų svetainėje  ir raskite tinkamą kelionės paskirtį. Čia galite rasti įvairių šalių restoranų ar picerijų be glitimo sąrašą ir ieškoti apgyvendinimo  bei apsipirkimo vietų . Jei savo kelionėje galėsite naudotis internetu, galėsite spontaniškai paieškoti adresu www.schaer.com ir netoliese įsigyti produktų be glitimo. Patartina prieš išvykstant atsisiųsti atitinkamą mobiliąją programą. Kad tikrai turėtumėte ką nors su savimi, kai netoliese nėra prekybos centro, siūlome pasiimti pakankamai užkandžių .

 

 

 Koks yra teigiamas mitybos be glitimo poveikis?

 Koks yra teigiamas mitybos be glitimo poveikis?

Išnyksta simptomai
Simptomai išnyksta, serologinių tyrimų metu nustatytos vertės ir plonosios žarnos gleivinė normalizuojasi. Tie, kurie serga celiakija ir kuriems pasireiškia būdingi simptomai, iš karto pastebi mitybos be glitimo rezultatus: vos per kelias dienas pagerėja apetitas ir bendra savijauta, išnyksta viduriavimas, vaikų augimas vėl tampa normalus. Net galimi trūkumo simptomai, pavyzdžiui, sumažėjusi kaulų mineralizacija ar anemija dėl geležies trūkumo, palaipsniui nuslūgsta. Mityba be glitimo, ypač jei jos pradedama laikytis iškart nustačius diagnozę, sumažina ilgalaikių sveikatos problemų riziką. Tačiau negalima visiškai atmesti autoimuninių ligų, siejamų su celiakija, galimybės. Viena iš jų yra, pavyzdžiui, Hašimoto tiroiditas, kuris dažnai atsiranda bręstančioms mergaitėms.

Mitybos be glitimo privalumai
– Normalizuojasi plonosios žarnos gleivinė
– Organizmas įsisavina ir panaudoja maistines medžiagas
– Kompensuojamas svorio netekimas
– Pagerėja bendra savijauta
Daugiau teigiamų mitybos be glitimo efektų galite rasti čia .

 Kokios yra klinikinės celiakijos formos?

 Kokios yra klinikinės celiakijos formos?

Trumpas klinikinių celiakijos formų aprašymas

Klasikinė celiakija
Tipiška celiakija išsivysto jau ankstyvoje stadijoje, paprastai per porą mėnesių po nujunkymo, ir pasireiškia šie tipiški ligos malabsorbcijos simptomai:
– lėtinis viduriavimas;
– svorio ir energijos netekimas;
– apetito stoka;
– pykinimas;
– pilvo pūtimas;
– pilvo skausmas;
– augimo sutrikimas (vaikams).

Simptominė celiakija
Simptominė celiakija (anksčiau vadinta atipine celiakija) atsiranda tik vėliau, ir pasireiškia simptomai už žarnyno srities ribų, pavyzdžiui:
– nuovargis;
– anemija dėl geležies stokos;
– amenorėja (menstruacijų nebuvimas);
– vitaminų ar mineralinių druskų stoka;
– kepenų transaminazių aktyvumo padidėjimas;
– pasikartojantys pilvo skausmai;
– dantų emalio hipoplazija (nepakankamas formavimasis);
– herpiškasis dermatitas (Diuringo liga);
– augimo sutrikimas mokykliniame amžiuje.

Subklinikinė celiakija
Sergant subklinikine celiakija (anksčiau vadinta nebyliąja), specialių simptomų neatsiranda: ji labai dažnai diagnozuojama didesnės rizikos žmonėms, pavyzdžiui, sergančio asmens šeimos nariams arba diabetikams, kuriems serologinio tyrimo metu atsitiktinai nustatomi teigiami antikūnai. Daugeliu atvejų simptomai yra tik iš pažiūros paslėpti, iš tikrųjų pradėjus laikytis mitybos be glitimo, pastebimas kūno ir psichikos veiklos pagerėjimas.

Potenciali celiakija
Tie atvejai diagnozuojami kaip potenciali (anksčiau vadinama latentinė) celiakija, kai žarnyno biopsija nieko nerodo, bet kraujyje randama tipiškų antikūnų. Žmonių, kurie serga šia celiakijos forma, plonoji žarna gali patirti rimtų pažeidimų, jei jie nesilaikys mitybos be glitimo. Labai dažnai celiakija diagnozuojama žmonėms, sergantiems autoimunine liga, ypač 1 tipo diabetu ir tiroiditu (skydliaukės uždegimu), taip pat turintiems sindromą, pavyzdžiui, Dauno, Ternerio ar Viljamso, arba patiriantiems lgA trūkumą.

 Kas nutiks, jei žmonės, kurie neserga celiakija, valgys maistą be glitimo?

 Kas nutiks, jei žmonės, kurie neserga celiakija, valgys maistą be glitimo?

Nieko nenutiks. Jis nedaro jokios žalos, bet taip pat jokiu būdu nepadeda. Be to, gaunate mažiau torto, picos ar duonos. Galite dalytis su visais, tačiau kiti negali dalytis su jumis.

 Kas yra celiakija?

 Kas yra celiakija?

Celiakija yra nuolatinis glitimo netoleravimas

Glitimas yra baltymas, kurio yra tokiuose grūduose kaip kviečiai, miežiai, spelta, rugiai, kamuto kviečiai ir kvietrugiai. Vaikams ir suaugusiesiems, turintiems šį specifinį genetinį polinkį, maisto produktų, kurių sudėtyje yra glitimo arba glitimo pėdsakų, vartojimas sukelia imuninę reakciją žarnyne ir vėliau lėtinį uždegimą bei gaurelių sumažėjimą (atrofiją). Sergant celiakija gali pasireikšti įvairių simptomų.  Plonosios žarnos gleivinė išklota gaureliais ir mikrogaureliais, kurie padeda padidinti paviršių ir absorbuoti maistines medžiagas. Sergančiųjų celiakija plonosios žarnos gaureliai ir mikrogaureliai sumažėja iki tiek, kad jų beveik nėra, todėl pažeidžiama plonosios žarnos gleivinė. Išsilyginus gleivinei, gali būti absorbuojama mažiau maistinių medžiagų (baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir mineralinių druskų) arba jos gali būti visai neabsorbuojamos.  Pasekmės yra nepakankamos mitybos ir trūkumo simptomai. Celiakija, tiksliau glitimo netoleravimas, yra vienas plačiausiai paplitusių netoleravimo tipų pasaulyje. Apskaičiuota, kad šalyse, kuriose didelė gyventojų dalis yra iš Europos (Europoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Australijoje), kas 100-asis žmogus serga celiakija. Panaši procentinė dalis taikytina Indijai, Šiaurės Afrikos bei Artimųjų Rytų besivystančioms šalims, kurių gyventojai daugiausia maitinasi grūdais.

 Kas yra glitimas?

 Kas yra glitimas?

Glitimas  yra baltymas, aptinkamas tokiuose grūduose kaip kviečiai, miežiai, spelta, rugiai, kamuto kviečiai ir kvietrugiai. Glitimo maistinė vertė yra išskirtinai maža. Iš esmės jis veikia kaip klijai, laikantys kvietinius miltus kartu, ir taip leidžia iškepti duoną arba supaprastina duonos kepimą.

 Kuo skiriasi alergija kviečiams ir celiakija?

 Kuo skiriasi alergija kviečiams ir celiakija?

Celiakija (technine kalba dar vadinama gliutenine enteropatija)

Celiakija yra nuolatinis organizmo glitimo netoleravimas. Ji taip pat gali būti laikoma autoimunine liga, kurią sukelia glitimas, esantis kviečių, speltos, rugių, miežių, kuskuso ir žaliosios speltos grūduose. Be glitimo, kaip antigeno, genetinis polinkis ir iš dalies dar nežinomi veiksniai yra glitimo netoleravimo vystymosi prielaida. Celiakija priklauso plačiausiai paplitusioms lėtinėms ligoms pasaulyje. Europoje, Šiaurės Afrikoje ir teritorijose, kuriose dauguma gyventojų yra kilę iš Europos (Australijoje, JAV, Kanadoje), celiakijos paplitimas yra apie 1 %. Vienintelis moksliškai patvirtintas gydymas yra visą gyvenimą trunkanti griežta mityba be glitimo.

Alergija kviečiams
Alergija kviečiams  yra liga, sukelianti organizmo gynybinę reakciją į įvairius kviečių baltymus. Jautrinimas per kvėpavimo takus įkvepiant grūdų dulkes sukelia vadinamąją „kepėjų astmą“. Tačiau jei valgant kviečius virškinimo trakte įvyksta jautrinimas, tai gali sukelti klasikinę lgE tipo alergiją maistui. Vaikams kviečiai yra vienas iš šešių pagrindinių alergenų. Suaugusiesiems ši alergija pasireiškia rečiau, nes daugeliu atvejų ji vėl išnyksta, kai vaikai tampa mokyklinio amžiaus. Kaip sergant celiakija, vienintelis veiksmingas gydymo būdas yra griežtas reakciją sukeliančio alergeno vengimas, ir dėl alergenų panašumo labai dažnai reikėtų pašalinti ne tik kviečius, bet ir laukinius kviečius, kietagrūdžius kviečius, vienagrūdžius kviečius, emerį, kamuto kviečius, laukinę speltą, speltą ir žaliąją speltą.

Esant alergijai kviečiams, pirmiausia reikia vengti kviečių, tačiau sergant celiakija, būtina griežtai vengti visų rūšių grūdų, kuriuose yra glitimo (kviečių, miežių, rugių, speltos, kvietrugių, emerio, žaliosios speltos, vienagrūdžių kviečių, bulguro, kuskuso).

 

 Kuo skiriasi šviežios mielės, sausos mielės ar kepimo milteliai?

 Kuo skiriasi šviežios mielės, sausos mielės ar kepimo milteliai?

Mielės
Skirtingai nuo kepimo miltelių, natūralios mielės yra biologinės kilmės ir paprastai parduotuvėse gali būti randamos kaip šviežios arba sausos mielės. Natūralios mielės yra būtinos, kad duonos tešla pakiltų, ir geriausiai veikia šiltame kambaryje, kai drėgna ir yra pakankamai deguonies. Šviežių mielių tinkamumo naudoti laikas trumpas, todėl jos turi būti laikomos vėsioje ir sausoje vietoje. Tačiau sausos mielėsyra ilgai išliekančios ir gali būti sumaišomos su miltais. Kita vertus, šviežias mieles reikia prieš tai ištirpinti šiltokame vandenyje arba piene. Natūralios mielės suveikia prieš kepant, todėl svarbu leisti tešlai prieš kepant pailsėti. Natūralios mielės, gaminamos iš melasos, paprastai neturi glitimo; mielių rūšių, gaunamų iš kitų maistinių medžiagų (avižų, alaus mielių), sergant celiakija reikėtų vengti. Savo produktuose naudojame natūralias Saccharomyces cerevisiae tipo mieles, taip pat žinomas kaip „alaus mielės“ arba pramoninės mielės, kurios neturi glitimo.
Toliau išvardyti mūsų asortimento produktai gaminami be mieli

 • „Wraps“
  · „Bisc’Or“
  · „Biscotto all‘Avena“
  · „Choco Chip Cookies“
  · „Cioccolini“
  · „Orangino“
  · „Wafers al cacao“
  · „Quadritos“
  · „Muffins“
  · „Muffins Choco“
  · „Pausa Ciok“
  · „Mix B – Bread Mix“
  · „Mix C – Mix Pâtisserie“
  · „Corn Flakes“
  · „Milly Magic“Atkreipkite dėmesį, kad receptai gali bet kuriuo metu keistis ir kad nurodymai galioja tik iki tolesnio recepto pakeitimo!Kepimo milteliai
  Skirtingai nuo natūralių mielių, kepimo milteliai naudojami tešlos, turinčioms daug riebalų ir cukraus, rūšims. Todėl kepimo milteliai yra cheminės kilmės kepimo medžiaga (natrio bikarbonatas kaip anglies dioksido pernešiklis ir rūgštys arba rūgšti druska CO2 gamybai). Kepimo milteliai turi būti sijojami kartu su įprastais miltais, kurie dedami į tešlą. Skirtingai nuo natūralių mielių, kepimo milteliai suveikia kepimo proceso metu. Kepimo milteliuose taip pat gali būti krakmolo, todėl ypač atkreipkite dėmesį į nurodytas sudedamąsias dalis. Jei abejojate, geriau jo nenaudoti!
 Kas yra šviežumo lipdukas?

 Kas yra šviežumo lipdukas?

Šviežumo lipdukas yra maža lipni etiketė, pritvirtinta prie pakuotės. Deguonis sukelia oksidacines reakcijas ir yra viena iš pagrindinių maisto kokybės prastėjimo priežasčių. Šviežumo lipdukas sugeria deguonį, esantį pakuotėje likusiame ore, ir taip natūraliu būdu pailgina produkto tinkamumo vartoti laiką bei išlaiko jį šviežią ilgiau. Tokiu būdu mūsų duona atrodo kaip šviežiai kepta net be dirbtinių konservantų.

 Kas yra „Schär“ pasisveikinimo paketas?

 Kas yra „Schär“ pasisveikinimo paketas?

Kad vartotojams, kuriems liga diagnozuota naujai, būtų lengviau pradėti laikytis mitybos be glitimo, siūlome pasisveikinimo paketą, kuriame yra šiek tiek produktų ir informacinės medžiagos.
Norėdami gauti paketą, paprašykite savo mitybos specialisto kortelės su kodu. Laikykitės ant kortelės pateiktų nurodymų.
Jei jūsų gydytojas arba mitybos konsultantas nebeturi kortelių, paprašykite jo mums parašyti arba paskambinti. Tada mes pasirūpinsime likusia dalimi.

 Į ką turėčiau atkreipti dėmesį virtuvėje?

 Į ką turėčiau atkreipti dėmesį virtuvėje?

Saugus valgių be glitimo ruošimas
• Naudokite tik tas sudedamąsias dalis, kuriose tikrai nėra glitimo. Jums gali padėti celiakijos asociacijų pateiktas maisto produktų sąrašas.
• Nelieskite maisto miltuotomis rankomis arba neišplautais virtuvės reikmenimis (dubenimis, mediniais šaukštais, sietais, keptuvėmis ir pan.), kurie lietėsi su glitimo turinčiu maistu.
• Maistą dėkite tik ant švarių paviršių, pavyzdžiui, darbinių paviršių, kepimo padėklo, kepimo indų ar kepsninės. Svarbu: ruošti valgį pradėkite tik išvalę.
• Nenaudokite aliejaus, anksčiau naudoto džiūvėsėliuose apvoliotiems valgiams su glitimu kepti.
• Nenaudokite vandens, anksčiau naudoto makaronams su glitimu virti.
• Ant paviršių, kurie galėjo būti užteršti, kaip pagrindą naudokite kepimo popierių arba aliuminio foliją.
Nebūtina turėti atskirų indų, stalo įrankių, prikaistuvių, keptuvių ar net atskiros virtuvės. Pakanka atskiro skrudintuvo, duoninės ir atskiro laikymo kampelio virtuvėje. Likusią dalį atlieka indaplovė ir kruopštus paviršių valymas.

 Ką daryti, kai įtariama celiakija?

 Ką daryti, kai įtariama celiakija?

Esant simptomams, rodantiems celiakiją, paprastai pakanka atlikti serologinį tyrimą, kad būtų nustatyta pirmoji diagnozė.

Galutinė diagnozė gali būti pateikta tik atlikus plonosios žarnos biopsiją. Biopsijos metu paimami audinio fragmentai, kurie histologiškai ištiriami, siekiant nustatyti galimą gaurelių atrofiją.

Serologiniai tyrimai
Serologiniai tyrimai gali patvirtinti celiakijos įtarimą. Visų pirma tiriami lgA kategorijos antikūnai prieš transglutaminazę (ATA). Tai itin patikimas ir įprastas kraujo tyrimas. Ne mažiau reikšmingas, tačiau rečiau atliekamas antikūnų prieš endomisiumą (EMA) tyrimas. LgA ir lgG kategorijų antikūnai prieš gliadiną (AGA) yra ypač reikšmingi jaunesniems nei 3 metų amžiaus vaikams, nes duoda aiškesnį rezultatą nei kiti antikūnai. Atskiras vien tik AGA-lgG pokytis nėra pakankamai lemiamas diagnozei nustatyti, išskyrus vaikus, kuriems nustatytas lgA trūkumas.

Plonosios žarnos biopsija
Esant teigiamiems serologiniams rezultatams, rekomenduojama plonosios žarnos biopsija, kuri atliekama per gastroskopiją. Jei serologiniai rezultatai teigiami ir yra tipiškų pokyčių plonosios žarnos srityje (gaurelių atrofija, antikūnų padaugėjimas plonosios žarnos gleivinėje), tada celiakijos diagnozė gali būti galutinai patvirtinta.

Ištvermės testas
Kilus abejonėms (kai celiakija negali būti aiškiai diagnozuota), kai kurie gastroenterologai rekomenduoja 2 metus pasilaikius mitybos be glitimo trumpam vėl pradėti vartoti glitimą. Diagnozę galima patvirtinti, jei iš naujo pavartojus glitimo, per kelis mėnesius (retais atvejais per kelis metus) pasireiškia klinikinis ir biopsinis atkrytis. Glitimą vartoti reikia griežtai prižiūrint gydytojui.

 Kaip atrodys jūsų pirmoji savaitė be glitimo?

 Kaip atrodys jūsų pirmoji savaitė be glitimo?

Mityba be glitimo gali būti sveika, skani ir subalansuota. Dėl plataus glitimo neturinčių grūdų produktų asortimento šiais laikais taip pat galima subalansuota mityba sergantiems celiakija – ypač dėl to, kad daugelyje produktų iš prigimties glitimo nėra. Laikantis griežtos, subalansuotos mitybos be glitimo, patenkinami maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralinių maistinių medžiagų poreikiai. Įvairi mityba yra svarbi, siekiant išlikti sveikam ir geros formos. Sveiką kasdienę mitybą galima iliustruoti piramide . Ji skirstoma į įvairius sluoksnius, kurių kiekvieną sudaro maisto produktų grupė. Apatiniame piramidės sluoksnyje esantis maistas (daržovės ir vaisiai) turėtų būti valgomas didesniais kiekiais nei viršutiniame sluoksnyje esantis maistas (riebalai). Toliau pateikiamos 10 Vokietijos mitybos asociacijos (DGE) nustatytų taisyklių taip pat taikomos celiakija sergantiems asmenims.
1. Valgykite įvairų maistą.
2. Valgykite daug grūdų produktų be glitimo (duonos, makaronų, grūdų dribsnių) ir iš prigimties glitimo neturinčių grūdų, pavyzdžiui, ryžių, kukurūzų, bolivinės balandos, burnočio, sorų ir bulvių.
3. Suvalgykite 5 porcijas daržovių ir vaisių per dieną.
4. Kasdien vartokite pieno ar pieno produktų, 1–2 kartus per savaitę valgykite žuvies, 2–3 kartus per savaitę – mėsos, suvalgykite daugiausiai 3 kiaušinius per savaitę (įskaitant perdirbtus) ir visada pasirinkite mažesnio riebumo variantą.
5. Nevartokite per daug riebalų ir riebaus maisto (60–80 g riebalų per dieną), pageidautina augalinių riebalų (alyvuogių, rapsų, moliūgų sėklų ar saulėgrąžų aliejaus).
6. Saikingai gardinkite cukrumi ir druska (joduota druska su fluoridu).
7. Gerkite daug skysčių (1–2 litrus per dieną): vandens, nesaldintų žolelių arbatų, praskiestų sulčių.
8. Ruoškite maistą skaniai ir švelniai (užuot virę, ruoškite garuose, užuot skrudinę orkaitėje, kepkite ant grotelių, naudokite keptuves nelimpančia danga).
9. Neskubėkite valgyti ir mėgaukitės maistu.
10. Stebėkite savo svorį ir pakankamai judėkite.

Mūsų meniu pasiūlymai  palengvina pirmuosius žingsnius pereinant prie mitybos be glitimo. Šie patiekalai yra lengvai paruošiami ir pagal skonį bei pageidavimus gali būti naudojami kaip pagrindas kitiems patiekalams. Taip pat yra daug patiekalų be glitimo receptų knygų. Išlaisvinkite savo vaizduotę virtuvėje!

 Kada išnyksta simptomai, diagnozavus glitimo netoleravimą?

 Kada išnyksta simptomai, diagnozavus glitimo netoleravimą?

Daugeliui celiakija sergančių pacientų simptomai dažniausiai išnyksta iškart pradėjus laikytis mitybos be glitimo.  Kiti pacientai pastebi ryškų klinikinį simptomų pagerėjimą per kelias savaites ar mėnesius. Tik retais atvejais simptomai išnyksta tik po metų.

 Iš kur gaunamos „Schär“ produktų žaliavos?

 Iš kur gaunamos „Schär“ produktų žaliavos?

Žaliavas perkame iš toliau nurodytų šalių.
Avižos: Šiaurės Europa
Soros: Italija ir Austrija
Ryžiai: Italija ir Ispanija
Sorgai: Italija
Kukurūzai: Italija ir Austrija
Grikiai: Lenkija
Soja: miltai, sėlenos ir dribsniai iš ES šalių

 Kodėl produktai be glitimo yra brangesni nei tie, kurių sudėtyje yra glitimo?

 Kodėl produktai be glitimo yra brangesni nei tie, kurių sudėtyje yra glitimo?

Produkto kaina priklauso nuo jo pasiūlos ir paklausos. Dietinių produktų be glitimo rinka, palyginti su „įprastų“ grūdų produktų, kurių sudėtyje yra glitimo ir kurie gaminami plačiajai visuomenei, rinka, yra maža. Tačiau aukštesnę šių produktų kainą visų pirma lemia sudėtinga gamybos forma. Maisto kodekso komisija 2008 m. nustatė naują maisto produktų be glitimo ribinę vertę. Pagal ją tokiuose produktuose gali būti ne daugiau kaip 20 ppm (20 mg/100 g, ppm = dalelių milijone). Dėl šių teisės aktais nustatytų glitimo ribinių verčių būtina labai griežtai stebėti ir imtis specialių atsargumo priemonių pristatant, gaminant bei pakuojant maisto produktus. Tačiau tik tokiomis griežtomis kokybės užtikrinimo sistemomis garantuojama didelė produktų sauga. Žaliavos ir pagaminti produktai nuolat tikrinami ir tiriama, ar juose nėra glitimo bei kitų alergenų. Kokybiško ir patikimo aukštos klasės maisto be glitimo gamyba yra visiškai automatizuota ir jai vykdyti naudojamos moderniausios technologijos.
Ryžiai ir kukurūzai, žaliavos, kurios daugiausia naudojamos maisto produktuose be glitimo vietoje kviečių, yra brangesnės už kviečius.

 Ar galiausiai bus galima įsigyti „tablečių“ nuo celiakijos?

 Ar galiausiai bus galima įsigyti „tablečių“ nuo celiakijos?

Alternatyvus gydymas

Terapinė nuostata gydant celiakiją yra mityba be glitimo, ir ji išliks dar kurį laiką. Nepaisant aktyviai vykdomų mokslinių tyrimų ir įdomių naujų požiūrių, vienas iš alternatyvių gydymo variantų dar nėra paruoštas rinkai.
Iki šiol vienas pažangiausių gydymo būdų buvo larazotidu vadinamas papildas, kuris mažina įsiskverbiamumą į plonosios žarnos gleivinę ir tuo pačiu metu glitimo absorbciją. Jis gali padėti kontroliuoti situaciją tiems pacientams, kuriems patvirtinta celiakija ir kurie vis dar jaučia kai kuriuos likusius simptomus, nepaisant mitybos be glitimo. Tačiau šis papildas netinka kaip mitybos be glitimo alternatyva.

Tyrimai dėl vakcinacijos nuo celiakijos, tiksliau, hipersensibilizuojančios alergijos vakcinacijos nuo glitimo baltymų, taip pat skamba puikiai. Šiuo metu vakcinos bandomos atliekant klinikinį tyrimą. Ar po tokios hipersensibilizacijos celiakija sergantiems pacientams nebereikės laikytis mitybos be glitimo, vis dar kvestionuojama.

Kitas būdas yra skatinti glitimo skaidymą fermentais, vartojamais tablečių pavidalu. Tiesą sakant, fermentai gali suskaidyti maiste esantį glitimą į fragmentus, kurie nebesukels imuninės reakcijos. Tačiau tokie papildai visiškai nesuskaido maiste esančio glitimo, todėl šis metodas gydant celiakiją netinka. Neaišku, ar tokie fermentai gali būti naudingi sergant kitomis su glitimu susijusiomis ligomis, tačiau naudoti esant jautrumui glitimui galima. Glitimą mažinantys fermentai parduodami kaip maisto papildai, tačiau trūksta rekomendaciją pagrindžiančių klinikinių tyrimų.

Biogenetika
Taip pat įdomu stebėti genetiškai modifikuotų kviečių, kuriuose nėra glitimo, vystymą. Mėgintuvėliuose šios genetinės modifikacijos jau yra gana pažangios. Tačiau ribojantis veiksnys yra tai, kad nors šiuose kviečiuose nėra alfa gliadinų, kurie yra pagrindinis glitimo komponentas, imuninė reakcija vis dar sumažėja tik 85 proc. To neužtektų celiakijai gydyti. Tokių kviečių, kuriuose sumažinta glitimo, dar nėra.