Ar tai gali būti celiakija?

Ar tai gali būti celiakija arba jautrumas glitimui ir (arba) kviečiams?

Daugeliui žmonių, vartojant maistą, kuriame yra glitimo, pavyzdžiui, duoną ir makaronus, yra tekę pajusti tokius simptomus kaip pilvo skausmas, viduriavimas, vidurių pūtimas, galvos skausmas ir kitus neapibrėžtus negalavimus, pavyzdžiui, anemiją, svorio netekimą ir nuovargį. Dažnai ryšys tarp maiste esančio glitimo ir pirmiau minėtų negalavimų nenustatomas, net kai jie iš tikrųjų gali signalizuoti ligą dėl glitimo vartojimo.

Šiandien galime išskirti šias tris grupes ligų, kurias sukelia glitimas arba grūdai, kurių sudėtyje yra glitimo:

 • autoimuninė celiakija;
 • jautrumas glitimui ir (arba) kviečiams;
 • alergija kviečiams

Norint diagnozuoti celiakiją ar jautrumą glitimui ir (arba) kviečiams, maistas, kuriame yra glitimo, turėtų būti vartojamas kasdien. Kai iš raciono pašalinamas glitimas, simptomai nepasireiškia, o diagnostiniai tyrimai nėra reikšmingi, nes diagnozė gali būti nustatyta tik tuo atveju, jei vartojamas maistas, kuriame yra glitimo!

Šis internetinis vertinimas yra skirtas tik suaugusiesiems nuo 18 metų.

Užpildyti internetinį klausimyną užtruks apie 10 minučių.

 

 • 1 . Ar valgote maistą, kuriame yra glitimo?

  Grūdus, kuriuose yra glitimo, pavyzdžiui, kviečius, rugius, speltas ir miežius. Maistas, kuriame paprastai yra glitimo: duona, makaronai, sausainiai, pyragai ir sausi pusryčiai (pvz., dribsniai su priedais).

  PRAVARTU ŽINOTI: jei norite pasitikrinti dėl celiakijos, svarbu valgyti maistą, kuriame yra glitimo! Daugiau skaitykite čia.

 • 2 . Ar jau tikrinotės dėl celiakijos?

  Diagnozę gydytojas nustatė atlikdamas kraujo tyrimą ir (arba) plonosios žarnos biopsiją.

  PRAVARTU ŽINOTI: jei jau pasitikrinote dėl celiakijos ir testo atsakymas buvo teigiamas, vienintelis gydymas – griežta mityba be jokio glitimo. Čia rasite daugiau informacijos. Jei testo dėl celiakijos atsakymas buvo neigiamas, vis tiek galite būti jautrūs glitimui ir (arba) kviečiams. Tokiu atveju atsakykite į šiuos klausimus.

 • 3 . Kokius negalavimus pastebėjote?

  Pažymėkite visus jums būdingus simptomus.

  PRAVARTU ŽINOTI: esant celiakijai ar jautrumui glitimui ir (arba) kviečiams, gali pasireikšti keletas skirtingų simptomų. Daugiau skaitykite čia.

 • 4 . Ar jūsų atveju buvo nurodytas kuris nors iš šių simptomų?

  Pažymėkite visus jums būdingus simptomus.

  PRAVARTU ŽINOTI: celiakija gali pasireikšti kartu su daugybe kitų ligų ir (arba) simptomų. Daugiau skaitykite čia.

 • 5 . Ar gydytojas diagnozavo kurią nors iš šių ligų?

  Pažymėkite visas jums būdingas ligas.

  PRAVARTU ŽINOTI: celiakija dažnai siejama su kitomis autoimuninėmis ligomis, o kai kurie pacientai, sergantys dirgliosios žarnos sindromu, gali sirgti celiakija ar būti jautrūs glitimui ir (arba) kviečiams.

 • 6 . Ar jūsų šeimoje yra celiakija sergančių narių?

  Šeimos nariais laikomi pirmos eilės giminaičiai, t. y. tėvai, vaikai, broliai ir seserys

  PRAVARTU ŽINOTI: pirmos eilės šeimos nariams rizika susirgti celiakija padidėja nuo 1:100 iki 1:10.

Pareiškimas dėl duomenų privatumo

Ką tik atliktas testas yra anoniminis. Jūsų duomenys nebus teikiami automatiniam sprendimui priimti. Tai reiškia, kad testo rezultatai neturės jokios įtakos tą testą atlikusiam asmeniui. Tačiau iš jūsų atsakymuose pateiktos informacijos galima gauti rezultatus, kuriuos reikėtų pateikti gydytojui ar mitybos specialistui. Surinkti duomenys nebus platinami jokia forma. Vis dėlto apie juos gali būti pranešta įmonėms, laisvai samdomiems specialistams, konsultantams, draudimo bendrovėms ar teisininkams, kurių paslaugomis naudojasi įmonė „Dr. Schär AG/SPA“, kad jie atkreiptų dėmesį.