Schär | glutenfree Products - Kas yra celiakija?

Kas yra celiakija?

Pasaulio produktai Apie celiakiją

Celiakija yra autoimuninis sutrikimas, kuris pasireiškia maždaug 1% žmonių. Jį sukelia glitimas. Glitimo turinčių grūdų, tokių kaip kviečiai, rugiai, speltos ir miežiai, vartojimas sukelia plonosios žarnos uždegimą.

Net nedidelis glitimo kiekis gali sukelti simptomus. Jei asmuo nepašalina glitimo iš savo raciono, žarnų gaureliai susilygins ar net išnyks, o plonosios žarnos gleivinė nebegalės absorbuoti pakankamai maistinių medžiagų. Tai galiausiai sukelia mitybos nepakankamumą.

Celiakijos simptomai

Celiakijos simptomai gali būti labai skirtingi. Daugeliu atvejų, bet ne visada, sutrikimas pasižymi virškinamojo trakto simptomais:

 • viduriavimu,
 • pilvo pūtimu ir išsiplėtimu,
 • pilvo skausmu,
 • pykinimu,
 • vėmimu.

Asmenims, sergantiems celiakija taip pat gali pasireikšti bendrieji simptomai:

 • svorio ir energijos praradimas,
 • apetito praradimas,
 • geležies trūkumas su anemija,
 • osteoporozė,
 • vaisingumo sutrikimai ar persileidimas,
 • vitaminų ir (arba) mineralų trūkumas.

Vaikams celiakija išsivysto ankstyvame amžiuje, dažnai po nujunkymo, kai motinos pienas keičiamas maistu, kuriame yra glitimo. Jei liga nenustatoma, kyla augimo ir vystymosi sutrikimų rizika. Vaikai, sergantys celiakija, paprastai būna mažo sudėjimo, dažnai verkiantys ir labai jautrūs.

Celiakijos tipai

Celiakija gali pasireikšti klasikine, simptomine ar subklinikine forma. Visos šios formos yra susijusios su plonosios žarnos gleivinės pažeidimais. Be to, yra tikėtina celiakija, kuri paprastai atrandama atsitiktinai ir biopsijos metu matoma normali žarnyno gleivinė.

Celiakijos diagnozavimas

Celiakija gali pasireikšti bet kokio amžiaus žmonėms. Įtarus celiakiją, pirmiausia reikia ištirti asmens kraują. Šiuo tikslu nustatomi imunoglobulino A audinių transglutaminazės (IgA tTG) antikūnai, taip pat bendras IgA. Endomiziumo antikūnų (EMA) nustatymas yra toks pat patikimas diagnozei nustatyti, tačiau yra mažiau naudojamas. Jei aptinkami antikūnai, patvirtinimui imama plonosios žarnos biopsija.

Kadangi celiakija dažnai yra paveldima, pirmojo laipsnio giminaičiai (tėvai, seserys, vaikai) taip pat turėtų būti patikrinti dėl celiakijos, net jei jie neturi jokių simptomų.

Svarbu nepradėti laikytis dietos be glitimo neapsilankius pas gydytoją. Jei tai padarysite, antikūnų nebebus galima aptikti kraujyje, o tai neleidžia diagnozuoti sutrikimo.

Celiakijos gydymas

Jei celiakijos diagnozė buvo patvirtinta, jūsų specialistas patars nedelsiant pradėti laikytis dietos be glitimo. Vienintelis veiksmingas celiakijos gydymas yra visiškas maisto, kuriame yra glitimo, vengimas visą gyvenimą. Perėjus prie beglitiminės dietos savijauta paprastai greitai pagerėja. Daugeliui celiakija sergančių žmonių simptomai nutrūksta netrukus, kai jie pradeda laikytis beglitiminės dietos. Tačiau gali praeiti keli mėnesiai, kol plonosios žarnos gleivinė visiškai atsinaujins.

Esate gydytojas arba mitybos specialistas? Detalesnės informacijos apie glitimą galite rasti platformoje Dr. Schär Institute, skirtoje ekspertams, besidomintiems glitimo netoleravimu ir beglitimine dieta.