Schär | glutenfree Products - Mityba be glitimo sergant skydliaukės ligomis – taip ar ne?

Mityba be glitimo sergant skydliaukės ligomis – taip ar ne?

Pasaulio produktai Gyvenimas be glitimo

Skydliaukės ligos yra gana dažnos. Vienas iš veiksnių, darančių didelį poveikį šių ligų eigai ir gydymui, yra mityba. O ką daryti, jei skydliaukės problemų turintis asmuo netoleruoja glitimo?

 

Hipertirozė, hipotirozė, Hašimoto tiroiditas 

Skydliaukės ligų yra nemažai. Jų priežastis gali būti ir skydliaukės hiperfunkcija (padidėjęs skydliaukės aktyvumas), ir hipofunkcija (sumažėjęs skydliaukės aktyvumas). Viena iš labiausiai paplitusių ir ankstyvoje stadijoje sunkiai diagnozuojamų ligų yra Hašimoto tiroiditas. Tai autoimuninė liga – organizmo imuninė sistema puola skydliaukę, sukelia uždegimą ir lėtina skydliaukės veiklą.

Kartais pacientas daug metų nežino, kad serga šia liga. Jos simptomai būna įvairūs ir netipiški, todėl ligą sunku diagnozuoti ir veiksmingai gydyti.

Iki 30 proc. pacientų, sergančių Hašimoto tiroiditu, taip pat serga ir kitomis autoimuninėmis ligomis, tarp jų ir celiakija. Tokiu atveju jiems būtina laikytis mitybos be glitimo.

 

Pakankamas kiekis maisto medžiagų

Mityba yra labai svarbi sergančiųjų Hašimoto tiroiditu savijautai ir ligos gydymo eigai. Didelį dėmesį reikia kreipti ir į valgomo maisto kokybę, ir į jo sudėtį. Vienas pagrindinių tikslų – suteikti organizmui pakankamai medžiagų, kurios lengvina skydliaukės hormonų sintezę. Tokios medžiagos yra jodas, selenas, geležis, cinkas, vitaminai A ir D, B grupės vitaminai, taip pat polinesočiosios riebalų rūgštys.

 

Ar mityba be glitimo padeda sergant skydliaukės ligomis?

Kol kas nėra įrodyta, kad mityba be glitimo turi teigiamą poveikį gydymui pacientų, kurie serga Hašimoto tiroiditu, tačiau neserga celiakija. Duomenų apie tokios mitybos poveikį skydliaukės funkcijai nėra. Tačiau manoma, kad 5–9 proc. pacientų, sergančių Hašimoto tiroiditu, taip pat gali sirgti ir celiakija. Tokiu atveju būtina laikytis mitybos be glitimo. Be to, labai svarbu mitybos planą aptarti su gydytoju ir dietologu. Dėl dviejų priežasčių.  Pirmiausia – organizmą būtina aprūpinti maisto medžiagomis, kurių sumažėja atsisakius glitimo turinčių produktų. Tai skaidulos, vitaminai, geležis, magnis, cinkas ir kitos svarbios medžiagos. Antra – organizmas taip pat turi gauti maisto medžiagų, kurios naudingos gydant skydliaukės ligas. Tai nelengva užduotis ir profesionali pagalba yra būtina. Jei tokį mitybos planą norėsite sudaryti patys, galite sukelti sau nereikalingą riziką. Jūsų organizmas gali negauti pakankamai reikalingų medžiagų, todėl sveikatos būklė gali pablogėti arba net išsivystyti kitos ligos.

 

Sergate Hašimoto tiroiditu? Patariame pasitikrinti, ar nesergate celiakija

Nustačius Hašimoto tiroiditą arba kitą autoimuninę skydliaukės ligą, tikrai verta atlikti celiakijos tyrimą. Žinant tikslią diagnozę, bus galima parinkti veiksmingesnį gydymą ir tinkamą mitybą. POLSPEN (Lenkijos parenterinės, enterinės mitybos ir metabolizmo draugijos) nuomone, Hašimoto tiroiditu sergantiems žmonėms, kuriems nėra diagnozuota celiakija, neturėtų būti rekomenduojama laikytis mitybos be glitimo.

Vis dėlto draugijos specialistai teigia, kad kai kuriems Hašimoto tiroiditu sergantiems pacientams gali būti padidėjęs jautrumas glitimui, kuris nesusijęs su celiakija. Tokiu atveju turėtų būti nustatyta tikslesnė diagnozė ir esant poreikiui bei remiantis gydytojo rekomendacija parinkta subalansuota mityba be glitimo.