Schär | glutenfree Products - 5 paneigti mitai apie mitybą be glitimo

5 paneigti mitai apie mitybą be glitimo

Pasaulio produktai Gyvenimas be glitimo

Mityba be glitimo apipinta mitais, tad metas sužinoti tiesą. Šiame straipsnyje paneigiame didžiausius mitus ir paaiškiname, kaip yra iš tikrųjų.

Manoma, kad celiakijos liga atsirado maždaug pirmosios žemės ūkio revoliucijos metu. Žmonių mityba pradėjo keistis. Vienų žmonių organizmai prisitaikė lengviau, kitų – sunkiau.

Nors celiakijos liga buvo žinoma, tikrasis jos sukėlėjas – glitimas – nebuvo nustatytas iki pat Antrojo pasaulinio karo. Tada olandų pediatras Willemas Karelas Dickeʼas pastebėjo, kad per Olandijos badą sumažėjo mirtingumas nuo celiakijos. Gydytojas W. K. Dickeʼas pradėjo kurti specialią dietą, kurioje nebūtų kviečių produktų. Šeštojo dešimtmečio pradžioje, įkvėpta jo tyrimų, Anglijos medikų grupė nustatė, kad celiakijos sukėlėjas yra glitimas. XX a. antrojoje pusėje celiakija buvo pripažinta autoimunine liga, o dieta be glitimo buvo įvardinta kaip pagrindinis gydymo būdas.

Dėl šio ir kitų svarbių atradimų XXI a. pradžioje vykusios mitybos revoliucijos metu kai kurie maisto produktai, maistinės medžiagos ir valgymo įpročiai buvo pasmerkti – tarp jų ir glitimas. Iki šiol girdime daug klaidingos informacijos apie glitimą ir mitybą be glitimo.

Metas sužinoti tiesą ir paneigti klaidingus mitus…

1 mitas: mityba be glitimo yra sveikesnė nei kitos dietos.

Faktas. Mityba be glitimo yra tiksliai tokia, kaip ir sako jos pavadinimas – tai dieta, kurioje nėra glitimo. Celiakijos sukėlėjas glitimas yra baltymas, randamas kviečiuose, miežiuose ir rugiuose.

Tiesa yra tai, kad dieta be glitimo yra vienintelis veiksmingas celiakijos, neceliakinio jautrumo glitimui ir kitų su glitimo netoleravimu susijusių ligų gydymo būdas. Tačiau ši dieta nebūtinai yra sveikesnė visiems žmonėms. Sveiką mitybą lemia asmens vartojamo maisto visuma.

Pastaraisiais dešimtmečiais maisto produktai be glitimo tapo vis labiau prieinami. Visiškai įmanoma laikytis dienos be glitimo, parduotuvėse renkantis maisto produktus, kuriuose nėra glitimo. Tačiau šiuose produktuose gali būti daug riebalų, cukraus ir kalorijų, kaip ir glitimo turinčiuose maisto produktuose. Todėl svarbu, kad mityba be glitimo būtų subalansuota ir į ją būtų įtraukti maisto produktai, kurie natūraliai yra be glitimo – vaisiai, daržovės, liesa mėsa ir kt.

2 mitas: mityba be glitimo padeda mesti svorį.

Faktas. Mityba be glitimo nėra sveikesnė nei kitos dietos ir glitimo turinčių maisto produktų pašalinimas iš raciono nebūtinai padės mažinti kūno svorį.

Dietos, skirtos svoriui mažinti, paprastai sudaromos apskaičiuojant maistinių medžiagų ir kalorijų kiekį. Šių dietų pagrindas yra maistas, turintis mažai kalorijų ir daug maistinių medžiagų. Į jas įtraukiami tokie neperdirbti produktai kaip vaisiai, daržovės ir liesi baltymai. Taip pat šiose dietose dažnai būna ir neperdirbtų grūdų produktų, taigi glitimas nėra automatiškai pašalinamas.

Paprasčiausiai pakeitus glitimo turintį maistą, pavyzdžiui, makaronus ar duoną, alternatyva be glitimo, maistinių medžiagų sudėtis ar kalorijų kiekis nebūtinai pasikeičia į gerąją pusę.

3 mitas: nedidelis kiekis glitimo nekenkia.

Faktas. Žmonės, sergantys celiakija arba glitimo netoleravimu, patiria skirtingą jautrumą glitimui. Jei asmuo, suvartojęs nedidelį kiekį glitimo, nejaučia fizinių simptomų, nereiškia, kad organizmui nepadaromas žalingas poveikis.

Celiakija yra autoimuninė liga, kurią sukelia glitimas. Nors daugelis žmonių patiria pastebimus fizinius simptomus, tikrosios celiakijos pasekmės pasireiškia ląstelių lygmeniu. Net ir menkiausias glitimo pėdsakas gali pažeisti celiakija sergančio žmogaus plonosios žarnos ląsteles. Todėl sergant celiakija labai svarbu išvengti kryžminės taršos.

Mažiau ištirta liga nei celiakija yra neceliakinis jautrumas glitimui – kartais vadinamas glitimo netoleravimu. Atrodo, kad šiuo atveju kai kurie asmenys gali toleruoti nedidelį kiekį glitimo. Tačiau kadangi šis susirgimas tebėra tiriamas, juo sergantiems žmonėms patartina vengti bet kokių glitimo pėdsakų.

4 mitas: maistas be glitimo yra neskanus ir neįvairus.

Faktas. Vienintelis dietos be glitimo reikalavimas yra tai, kad joje nebūtų glitimo. Nors dauguma šiuolaikinių pusgaminių yra gaminami iš kvietinių miltų ir kitų glitimo turinčių produktų, vis dėlto tikrai galima mėgautis įvairiais patiekalais.

Įvairovė yra gyvenimo prieskonis, o pasitelkę kūrybiškumą bet kokią dietą galite padaryti įdomesnę. Rašoma daugybė kulinarinių knygų, tinklaraščių ir žurnalų, skirtų maistui be glitimo. Juose rasite puikių receptų ir galėsite susidaryti savąjį valgių be glitimo repertuarą. Be to, naudojant universalius miltų mišinius be glitimo, lengva įprastus receptus su kviečių miltais paversti tinkamais mitybos be glitimo racionui.

Žinoma, svarbu, kad bet kokios dietos pagrindą sudarytų neperdirbti maisto produktai, tokie kaip švieži vaisiai, mėsa ir daržovės, tačiau ir parduotuvėse parduodami supakuoti maisto produktai be glitimo yra patogūs bei tinkami. Turėdami po ranka duonos, makaronų ir užkandžių be glitimo, visada būsite apsirūpinę saugiu maistu, net kai norėsite ko nors greitai užkąsti.

5 mitas: maisto produktai be glitimo yra brangūs.

Faktas. Tam tikrų produktų, pavyzdžiui, duonos, gaminiai be glitimo paprastai yra brangesni nei įprasti, tai tiesa. Tačiau bet kokia dieta gali būti brangi, jei rinksitės tik paruoštus vartoti, supakuotus maisto produktus.

Trumpai tariant, teiginys, kad sveikai maitintis kainuoja brangiai, yra mitas. Kiek išleidžiate maistui, priklauso tik nuo jūsų, nesvarbu, ar laikotės dietos be glitimo, ar ne. Pirkite per išpardavimą, sudarykite savaitės mitybos planą, įsigykite didesnius kiekius produktų – ir bet kokia dieta taps prieinamesnė.

Tinkamai planuojant, nėra sudėtinga susidaryti dietą, kurioje būtų natūralūs maisto produktai be glitimo: vaisiai, daržovės, nesmulkinti grūdai ir baltymų turintys produktai. Gera mintis turėti atsargoje pusgaminių be glitimo, tačiau tikrai neverta pripildyti sandėliuko brangių maisto prekių.

Esate mitybos be glitimo naujokai ir nežinote, nuo ko pradėti? Mūsų interneto svetainėje Schaer.com rasite receptų, gyvenimo būdo patarimų ir produktų be glitimo jūsų pasirinkimui.