Mityba sergant dirgliosios žarnos sindromu

Pasaulio produktai IBS ir FODMAP

Vaistų nuo dirgliosios žarnos sindromo (DŽS) nėra, o tai reiškia, kad galima malšinti tik ligos simptomus. Kiekvienas asmuo, sergantis DŽS, patiria skirtingus ir skirtingo sunkumo simptomus. DŽS gydymą sudaro šios sudedamosios dalys:

 • Dieta
 • Psichoterapija
 • Atsipalaidavimo technikos
 • Vaistai
 • Probiotikai
 • Fizinis aktyvumas

Jei jaučiate simptomus ir manote, kad juos gali sukelti tam tikri maisto produktai, pirmiausia pasitarkite su gydytoju arba mitybos specialistu. Iš pradžių jie galės jums pateikti bendrųjų patarimų dėl mitybos ir gyvenimo būdo. Kad galėtumėte nustatyti ryšį tarp vartojamo maisto ir patiriamų simptomų, rekomenduojama pildyti maisto ir simptomų knygelę.

Bendrieji patarimai, kaip išvengti DŽS simptomų

 • Be tam tikrų maisto produktų, kurie gali sukelti DŽS simptomus, yra keletas bendrųjų patarimų ir įpročių, kurie gali padėti išvengti simptomų atsiradimo ir kurie apskritai naudingi jūsų sveikatai:
 • Valgykite reguliariai: valgykite visuomet tuo pačiu metu, nepraleiskite valgymų ir stenkitės valgyti atsipalaiduoti skatinančioje ir ramioje aplinkoje.
 • Valgykite mažomis porcijomis: dalinkite maistą į daugiau mažų porcijų, o ne į tris dideles porcijas, suvalgomas per tris kartus.
 • Ribokite alkoholio ir kofeino vartojimą: saikingai vartokite alkoholį ir kofeiną.
 • Gerkite pakankamą kiekį skysčių: per dieną jums reikia suvartoti maždaug 1,5–2 litrus skysčių. Venkite gazuotų ir kofeino turinčių gėrimų, nes jie gali sustiprinti simptomus.
 • Venkite sorbitolio: sorbitolis ir kiti poliolio saldikliai, dažnai dedami į gaiviųjų gėrimų ir becukrės kramtomosios gumos sudėtį, gali sukelti DŽS simptomus.
 • Saikingai valgykite riebų maistą: riebus maistas, pavyzdžiui, kepti patiekalai, dešra ar riebi grietinė, turėtų būti valgomi saikingai.
 • Maistą ruoškite tinkamai: maistą gaminkite kuo švaresniais ruošimo būdais, tokiais kaip virimas garuose ar kepimas folijoje.
 • Sportuokite ir užsiimkite fizine veikla: daugeliui žmonių, sergančių DŽS, pakanka kasdien vaikščioti, kad simptomai palengvėtų. Fizinis aktyvumas taip pat padeda mažinti stresą ir nerimą, kurie turi neigiamą poveikį DŽS.
 • Elkitės nuosekliai: prie naujos mitybos pratinkitės lėtai, duokite laiko žarnynui prisitaikyti prie naujos situacijos.

Speciali mityba žmonėms, sergantiems dirgliosios žarnos sindromu

Jei pakoregavus mitybą ir gyvenimo būdą, DŽS simptomai nepalengvėja, jums galbūt galės padėti speciali dieta. Tačiau prieš imdamiesi esminių mitybos pakeitimų, būtinai pasitarkite su gydytoju arba mitybos specialistu.

Mažai FODMAP turinti dieta

FODMAP yra akronimas, sudarytas iš pirmųjų šių žodžių raidžių: fermentuojami oligosacharidai, monosacharidai ir polioliai. Tai trumpos grandinės angliavandeniai, tokie kaip fruktozė, laktozė ir sorbitolis.
Asmenims, sergantiems DŽS, mažai FODMAP turinti dieta gali būti geras būdas nustatyti dirgliosios žarnos sindromo priežastis. Iš raciono visiškai pašalinus FODMAP turinčius produktus ir lėtai juos po vieną vėl įvedant, galima nustatyti, kurie maisto produktai DŽS sergančiam asmeniui sukelia skausmą ir diskomfortą.

Maisto produktai, galintys sukelti DŽS simptomus

Maisto produktai, kurių turėtumėte vengti, kad nepatirtumėte DŽS simptomų, yra pirmiausia tie, kurie sukelia pilvo pūtimą, pavyzdžiui, pupelės, ankštinės daržovės, žiediniai kopūstai ir daigai. Obuoliai, kriaušės ir džiovinti vaisiai taip pat turi daug fruktozės ir gali išprovokuoti DŽS simptomus.

Pienas ir pieno produktai taip pat gali būti simptomų priežastis, nes pusė visų suaugusiųjų netoleruoja laktozės. Tai reiškia, kad jų organizmai negamina didelio kiekio laktazės – fermento, kuris skaido laktozę. Laktozė nėra absorbuojama plonojoje žarnoje, todėl storojoje žarnoje vyksta fermentacija ir pilvo pūtimas, o tai sukelia DŽS simptomus.

Kviečiai, svogūnai, česnakai, grybai, medus ir saldikliai, tokie kaip sorbitolis, taip pat yra produktai, galintys skatinti simptomus.

Maisto produktai, kuriuos geriau rinktis sergant DŽS

Žmonėms, sergantiems DŽS, tinka mėsa, paukštiena, kiaušiniai ir žuvis, taip pat kiviai, ananasai, mandarinai, apelsinai, melionai, baklažanai, morkos, agurkai, kaliaropės, salotų lapai ir bulvės. Tai daržovės ir vaisiai, turintys mažai FODMAP. Kviečiai, rugiai ir miežiai yra grūdai, turintys glitimo ir daug FODMAP. Žmonės, sergantys DŽS, gerai toleruoja avižas, soras, kukurūzus, bolivines balandas, grikius ir sėmenis.

Mityba be glitimo

Maistas be glitimo, priklausomai nuo jo sudėties, taip pat gali turėti mažai FODMAP, todėl tinka žmonėms, sergantiems DŽS. Tačiau, kadangi ne visi maisto produktai be glitimo turi mažai FODMAP, rekomenduojame vartoti tuos produktus be glitimo, kurie taip pat yra sertifikuoti kaip mažai FODMAP turintys maisto produktai. Sertifikuotų „Schär“ produktų, turinčių mažai FODMAP, sąrašą galite rasti čia (nuoroda į „Schär“ mažai FODMAP turinčių produktų sąrašą).

Mažai skaidulinių medžiagų ir daug jų turintis maistas

Taip pat gali būti rekomenduotina valgyti daugiau maisto produktų, kurių sudėtyje yra skaidulinių medžiagų. Tačiau tai reikėtų daryti žingsnis po žingsnio ir kartu didinti suvartojamų skysčių kiekį. Geras skaidulinių medžiagų šaltinis yra avižų kruopos, kurios suteikia išmatoms tūrio ir padeda palaikyti normalią žarnyno veiklą. Maisto produktuose, tokiuose kaip kepiniai su skaidulomis iš avižų kruopų, turi būti ne mažiau kaip 6 gramai skaidulinių medžiagų 100 gramų produkto arba 3 gramai skaidulinių medžiagų 100 kcal.

IMPRONTA E PRIVACY COOKIES SITEMAP IMPRINT & PRIVACY COOKIES SITEMAP