Schär | glutenfree Products - Kryžminė tarša

Kryžminė tarša

Pasaulio produktai Virtuvėje

Padėkite, per klaidą suvalgiau maisto su glitimu!

Jei sergate celiakija ar esate jautrus (-i) glitimui, netyčia suvartoto glitimo poveikis kiekvienam žmogui skirsis ir priklausys nuo to, kiek glitimo suvalgėte, kiek esate jautrus (-i) ir kiek laiko laikėtės dietos be glitimo.

Glitimo poveikis gali skirtis nuo sunkių, nemalonių reakcijų, kurios gali greitai progresuoti, iki tokių, kai žmogus net nenutuokia, kad suvalgė glitimo.

Visgi celiakija sergantiems žmonėms, kuriems pasireiškia tik nedidelė reakcija į netyčia suvartotą glitimą, vis tiek svarbu laikytis griežtos dietos be jokio glitimo, nes glitimas pažeidžia žarnų gleivinę. Laikantis griežtos dietos be glitimo, sumažėja su celiakija susijusių ilgalaikių komplikacijų, pavyzdžiui, osteoporozės, rizika.

Atvejo analizė:

paimta iš diskusijos „DS Gluten Free“ forume.
„Ir aš, ir mano sesuo sergame celiakija, tačiau kai vartojome maistą su glitimu, jautėme labai skirtingus simptomus.

Ji kentėjo keletą metų ir, suvalgiusi kažką su glitimu, po kelių valandų dažniausiai pajusdavo didžiulius skrandžio skausmus, vemdavo arba viduriuodavo. Paprastai gerai išsimiegojusi ir pavartojusi skysčių ji jausdavosi daug geriau.

Man reakcija pasireikšdavo praėjus nuo 12 iki 24 valandų ir, nelaimei, pradėdavo siaubingai skaudėti šlapimo pūslę, tai tęsdavosi kelias dienas ir būdavo taip skausminga, kad visiškai negalėdavau normaliai gyventi ir dirbti. Net skausmui pradėjus slūgti, mano šlapimo pūslė tik per savaitę grįždavo į normalią būseną. Esant tokiai organizmo reakcijai, praėjo daug laiko, kol man buvo nustatyta teisinga diagnozė, nes gydytojai vis paskirdavo antibiotikus šlapimo takų infekcijai gydyti, nors ten ir nerasdavo bakterijų… Taip pat sergu pūsleliniu dermatitu.“

Ką daryti, jei suvalgiau maisto su glitimu?

Svarbu atsiminti, kad dietos be glitimo laikymasis yra mokymosi procesas; pabandykite nustatyti, koks tai buvo maistas, kurį valgėte ir kuriame buvo glitimo, arba kur įvyko kryžminė tarša, ir ateityje to venkite. Specialaus gydymo, jei per klaidą suvalgėte maisto su glitimu, nėra. Tiesiog reikia laukti, kol glitimas pasišalins iš jūsų organizmo, ir ateityje laikytis griežtos dietos be glitimo.

Siekiant ateityje užkirsti kelią organizmo taršai glitimu:

užteršimas glitimu arba kryžminė tarša įvyksta tada, kai maistas be glitimo liečiasi su maistu, kuriame yra glitimo. Žmonėms, kuriems diagnozuota celiakija arba kurie laikosi dietos, kurioje nėra glitimo, sąlytis su glitimu gali sukelti nepageidaujamą reakciją.

Norėdami sumažinti kryžminės taršos namie riziką:

  • paruošę maistą, kuriame yra glitimo, nuvalykite paviršius;
  • prieš pradėdami tvarkyti maistą, kuriame nėra glitimo, nusiplaukite rankas, ypač po kitokio maisto ruošimo;
  • maistą be glitimo gaminkite atskiruose puoduose ir keptuvėse, patiekite atskiruose induose;
  • duonai be glitimo skrudinti naudokite atskirą skrudintuvą ar skrudinimo maišelius, kuriuos galite įsigyti daugelyje didžiųjų prekybos centrų.
  • sviestui, uogienei ir kt. laikyti naudokite atskirus indus, nes nuo peilių į juos gali patekti įprastos duonos trupinių.

Kai esate ne namie:

  • bet kuriuo paros metu turėkite keletą užkandžių, kuriuose nėra glitimo (puikiai tinka porcijomis supakuoti „Schär“ sausainiai), darbe, automobilyje ar rankinėje;
  • jei jūsų atostogos susijusios su skrydžiu, pamėginkite iš anksto pasirūpinti maistu be glitimo;
  • valgydami viešoje maitinimo įstaigoje, aptarnaujančiam personalui paaiškinkite savo situaciją ir paklauskite, ar virtuvės šefas galėtų patikrinti patiekalų ingredientus;
  • svetainėje „OnTheGo“ pateikiami celiakija sergantiems žmonėms tinkami viešbučiai, kavinės, restoranai ir net vietos apsipirkti bei apsistoti visame pasaulyje. Nariai gali registruotis, jei nori gauti naujausią informaciją apie jų vietovėje esančias vietas, kuriose yra maisto be glitimo, ir siųsti atsiliepimus.