Jautrumas glitimui ir kviečiams: Glitimo netoleravimo tipas

Pasaulio produktai Kiti su glitimu susiję sutrikimai

Jautrumas glitimui ir kviečiams yra su alergija nesusijęs glitimo funkcinis sutrikimas.

Asmenų, jautrių glitimui ir kviečiams, organizmas reaguoja į glitimą ar kitus kviečių komponentus labai nespecifiškais simptomais. Tačiau šie asmenys neturi celiakijos ar alergijos kviečiams. Kadangi nėra specifinių biologinių žymenų nustatyti jautrumą glitimui ir kviečiams, šio tipo glitimo netoleravimas diagnozuojamas atmetimo būdu.

Padidėjęs jautrumas glitimui ar kviečiams gali atsirasti staiga ir bet kuriame amžiuje. Tačiau jautrumas glitimui ir kviečiams taip pat gali būti trumpalaikis ir gali pagerėti dėl dietos be glitimo.

Jautrumo glitimui ir kviečiams simptomai

Jautrumo glitimui ir kviečiams simptomai yra labai įvairūs ir pasireiškia įvairiais būdais:

  • pilvo skausmas, taip pat kartu su deginančiu skrandžio įvado jausmu, pykinimas ir vėmimas, vidurių pūtimas, pilnumo jausmas, vidurių užkietėjimas ir viduriavimas;
  • nuovargis, rankų ir kojų tirpimas, raumenų mėšlungis ir sąnarių skausmai;
  • galvos skausmas, bendras negalavimas, sumažėjęs veržlumas, sumišimas, svaigimas;
  • egzema, raudonas ar patinęs liežuvis.

Daugelis šių simptomų būdingi ir kitoms ligoms, todėl jautrumas glitimui ir kviečiams dažnai neatpažįstamas ir nėra gydomas.

Jautrumo glitimui ir kviečiams diagnozavimas

Sudėtingas jautrumo glitimui ir kviečiams diagnozavimas reikalauja atmesti celiakiją ir alergiją kviečiams bei stebėti pozityvią reakciją į dietą be glitimo.

Patikimo biomarkerio, kitaip tariant, išmatuojamo jautrumo glitimui ir kviečiams indikatoriaus, taip pat ir nespecifinių simptomų nebuvimas reiškia, kad vienintelis būdas diagnozuoti sutrikimą yra atmetus kitus sutrikimus. Ypač svarbu pirmiausia nedviprasmiškai atmesti celiakiją ir alergiją kviečiams. Jei celiakija ir alergija kviečiams buvo atmesti, kitas paciento žingsnis yra laikytis dietos be glitimo. Jei simptomai žymiai pagerėja, o paskui pablogėja, kai tik pacientas vėl yra veikiamas glitimo, patvirtinama glitimo ir kviečių jautrumo diagnozė.

Jautrumo glitimui ir kviečiams gydymas

Gydant jautrumą glitimui ir kviečiams, reikia laikytis dietos be glitimo (arba beglitiminės dietos).

Tačiau, priešingai nei gydant celiakiją, nebūtina griežtai ar nuolat laikytis dietos be glitimo. Pacientas mažiausiai vienerius ar dvejus metus turi laikytis dietos be glitimo. Pasibaigus šiam laikotarpiui, pacientas gali pradėti dėti į savo racioną nedidelius glitimo kiekius. Tačiau tolerancija glitimui yra labai skirtinga, todėl glitimą pridėti reikia labai atsargiai.

 

Ar esate gydytojas ar mitybos specialistas? Detalesnės informacijos apie glitimą galite rasti platformoje  Dr. Schär Institute, skirtoje ekspertams, besidomintiems glitimo netoleravimu ir beglitimine dieta.

IMPRONTA E PRIVACY COOKIES SITEMAP IMPRINT & PRIVACY COOKIES SITEMAP