Schär | glutenfree Products - Celiakija ir laktozės netoleravimas

Celiakija ir laktozės netoleravimas

Pasaulio produktai Kiti su glitimu susiję sutrikimai

Celiakija ir laktozės netoleravimas yra visiškai skirtingos ligos, bet didelei daliai žmonių pasireiškia abi kartu. Kaip matysime, tarp celiakijos ir laktozės netoleravimo galimas priežastinis ryšys.  

Celiakija yra autoimuninė liga, atsirandanti imuninei sistemai klaidingai identifikuojant glitimą – tokiuose grūduose kaip kviečiai, miežiai ir rugiai randamą baltymą – kaip svetimą įsibrovėlį. Imuninės sistemos gaminami su glitimu kovoti skirti antikūnai taip pat pažeidžia plonosios žarnos gleivinę ir paveikia žmogaus gebėjimą virškinti maisto medžiagas.  

Laktozės netoleravimas pasireiškia tuomet, kai organizmas visai negamina laktazės arba gamina nepakantakai. Laktazė – tai fermentas, kuris leidžia organizmui virškinti laktozę, t. y. piene esantį cukrų. Tai sukelia nemalonius pojūčius pavartojus pieno arba pieno produktų. 

Taigi kaip jie susiję? Celiakija sergančiam asmeniui, kuris nesilaiko mitybos be glitimo, kyla didesnė rizika, kad išsivystys laktazės trūkumas ir pasireikš laktozės netoleravimas. Taip yra todėl, kad laktazė gaminama plonosios žarnos gleivinėje, pažeistoje negydomą celiakiją turinčio asmens žarnyno dalyje. Šios dvi ligos taip pat gali pasireikšti panašiais išoriniais simptomais, pavyzdžiui, viduriavimu, pilvo pūtimu ir pilvo diegliais. 

Laktozės netoleravimo simptomai paprastai pajuntami per kelias valandas pavartojus maisto ar gėrimų su laktoze. Būdingi simptomai: 

 • Dujų kaupimasis 
 • Viduriavimas  
 • Vidurių užkietėjimas 
 • Pilvo pūtimas  
 • Pilvo diegliai ir skausmas  
 • Pilvo gurgimas  
 • Pykinimas 

Celiakijos simptomai jaučiami, jei pavartojama glitimo. Būdingi simptomai:  

 • Viduriavimas  
 • Vidurių užkietėjimas  
 • Pilvo pūtimas  
 • Pilvo diegliai ir skausmas  
 • Pykinimas  
 • Svorio pokyčiai  
 • Lėtinis nuovargis  
 • Sąnarių skausmas  
 • Mažakraujystė  
 • Depresija ir nerimas  
 • Odos bėrimas, vadinamas pūsleliniu dermatitu  

Laktozės netoleravimo ir celiakijos skirtumai 

Celiakija yra autoimuninė liga, kurios nediagnozavus ir negydant mityba be glitimo gali kilti labai rimtų sveikatos problemų, vis labiau pažeidžiant plonąją žarną ir jos gebėjimą įsisavinti maisto medžiagas. Celiakija visuomet yra lėtinė liga. Celiakija yra paveldima liga.   

Jei laktozės netoleravimą sukelia pirminis laktazės trūkumas, jo priežastis taip pat yra genetinė. Tačiau didelei daliai žmonių laktozės netoleravimas išsivysto laikinai dėl antrinio laktazės trūkumo, kurį sukelia kita žarnyną veikianti liga, pavyzdžiui, gastroenteritas arba celiakija. Tokiais atvejais paprastai laktozės netoleravimas vėliau pranyksta.  

Laktozės netoleravimo ir celiakijos ryšys 

Kai žmogui pirmą kartą diagnozuojama celiakija, žarnyno gleivinė vis dar būna pažeista glitimo. Dėl šių žarnyno pažeidimų gali būti, kad kūnas negamina pakankamai laktazės arba kad jo gaminamas fermentas tinkamai neveikia.  

Pacientui laikantis dietos be glitimo, žarnynas gyja ir jo gebėjimas gaminti laktazę ir virškinti laktozę turėtų būti atkurtas. Laikantis griežtos dietos be glitimo daugumai celiakija sergančių žmonių laktozės netoleravimas neišsivysto.  

O ar susijęs neceliakinis glitimo netoleravimas su laktozės netoleravimu? 

Glitimo netoleravimas arba neceliakinis jautrumas glitimui (NCJG) yra terminai, kuriais apibūdinama liga, kai žmogus negali toleruoti glitimo maiste ir patiria panašius į celiakijos simptomus, tačiau nepažeidžiamas žarnynas, kaip nutinka celiakijos atvejais. Dauguma neceliakinio jautrumo glitimui simptomų būdingi ir laktozės netoleravimui. Šiuo metu atliekami tyrimai, siekiant išsiaiškinti, ar esama ryšio tarp šių dviejų ligų. 

Kaip gydomi celiakija ir laktozės netoleravimas? 

Nei nuo celiakijos, nei nuo laktozės netoleravimo vaistų nėra, abiem atvejais reikia vengti simptomus keliančio maisto. Vienintelis pripažįstamas celiakijos gydymas yra griežta dieta be glitimo. Laktozės netoleravimas gydomas vengiant maisto, kuriame yra laktozės, daugeliu atvejų tikintis, kad organizmo gebėjimas gaminti laktazę bus atkurtas ir laktozė vėl bus virškinama.  

Teisinga diagnozė 

Atsižvelgiant į tai, kad celiakijos, neceliakinio jautrumo glitimui ir laktozės netoleravimo simptomai iš dalies sutampa, labai svarbu, kad gydytojas teisingai nustatytų diagnozę. Celiakiją galima nustatyti atliekant kraujo tyrimą, tačiau svarbu iš mitybos iš anksto nepašalinti glitimo, nes tyrimas veikia taip, kad atpažįsta antikūnus, kuriuos celiakija sergančio paciento organizmas gamina kaip atsaką į glitimą. 

Neceliakinį jautrumą glitimui turintys asmenys gali manyti, kad serga celiakija, tačiau gauti neigiamą tyrimo rezultatą. Tokiu atveju reikės iš mitybos pašalinti glitimą ir stebėti, ar simptomai sumažės, ar ne. Laktozės netoleravimas taip pat diagnozuojamas stebint, kas vyksta iš mitybos pašalinus laktozę.   

Keičiant mitybą, svarbu pasikonsultuoti su gydytojais ir mitybos specialistais. Mitybos keitimas turi būti atliekamas atsakingai, nes atsisakius glitimo arba laktozės subalansuota mityba gali sutrikti.