Schär | glutenfree Products - Taigi kas tas glitimas?

Taigi kas tas glitimas?

Pasaulio produktai Apie celiakiją

Glitimo spąstų yra gerokai daugiau, negu manote…

… pavyzdžiui, sušiai. Nors ryžiai, žuvis ir jūros dumbliai problemų nekelia, kai kuriuose restoranuose sušiams paskaninti naudojamas iš grūdų gaminamo salyklo arba alaus actas. Kitaip nei įprastas ryžių actas, kuriame nėra glitimo, šių tipų acto sudėtyje glitimo yra lygiai taip pat, kai sojų padažuose. 

Jei norite gyventi be glitimo, jums reikia tinkamo maisto. Glitimas natūraliai randamas tokiuose grūduose, kaip kviečiai, speltos, rugiai ir miežiai. Todėl miltams, kepiniams ir makaronams reikia įprastų produktų alternatyvų. Taip pat reikia būti atsargiems renkantis jau paruoštą maistą, prieskonių mišinius, padažus, dešreles ir paruoštus mėsos produktus bei gėrimus. 

Glitimas yra baltymas, aptinkamas daugelyje dažniausiai naudojamų grūdų, pavyzdžiui: kviečiuose, speltose, rugiuose ir miežiuose. Jis padeda sulipti kepinių komponentams. Tačiau mūsų kūnui jis nėra būtinas, todėl mes galime jo nevartoti kad ir visą gyvenimą. Tiesą sakant, kai kurie žmonės neturi pasirinkimo, pavyzdžiui, sergantieji celiakija. Asmenims, kuriems pasireiškia ši autoimuninė liga, glitimo vartojimas sukelia plonosios žarnos uždegimą.  

SVARBU! Labai svarbu, kad jūs niekaip nekeistumėte savo mitybos tol, kol pasikonsultuosite su sveikatos priežiūros specialistu Jei manote, kad jūsų jaučiamus simptomus gali sukelti glitimas, pasikalbėkite su savo gydytoju apie tinkamus tyrimus. Kol bus atliekama tyrimo procedūra, jūs ir toliau privalote vartoti glitimą.  

Natūraliai be glitimo 

Jei norite mėgautis gyvenimu maitindamiesi be glitimo, jums, žinoma, reikia tinkamo maisto.  

Šiuose maisto produktuose natūraliai nėra glitimo: 

 • vaisiai ir daržovės; 
 • pienas ir pieno produktai; 
 • kiaušiniai, žuvis ir mėsa; 
 • riebalai, sviestas ir aliejus; 
 • grynos žolelės;  
 • tokie prieskoniai kaip druska ir pipirai. 

Pakaitiniai grūdai be glitimo gali būti soros, ryžiai, kukurūzai, grikiai ir netgi avižos, taip pat bulvės, jei jos auginamos kontroliuojamoje aplinkoje be glitimo.  

Reikia turėti omenyje, kad miltams, makaronams, duonai, krekeriams, sausainiams, pyragams ir kitiems kepiniams reikalingos įprastų produktų, gaminamų iš kviečių, speltų, rugių ir miežių, alternatyvos be glitimo. 

Atraskite paslėptą glitimą 

Tačiau glitimo taip pat gali būti įvairiuose kituose maisto produktuose, net ir ten, kur jo mažiausiai tikimės. Glitimas dažnai slepiasi šiuose maisto produktuose: 

 • paruoštame maiste; 
 • prieskonių mišiniuose; 
 • padažuose; 
 • dešrelėse ir paruoštuose mėsos produktuose; 
 • gėrimuose. 

Todėl itin svarbu visada atidžiai peržiūrėti sudėtį ir, jei kyla abejonių, nepirkti tokio produkto.  

Maisto produktai be glitimo pažymėti etiketėmis 

Laikoma, kad maisto produktuose nėra glitimo, jei jų sudėtyje yra mažiau nei 20 mg glitimo viename kilograme (t. y. 20 dalių, tenkančių milijonui). Tai reiškia, kad einant apsipirkti visada reikia patikrinti ant pakuotės nurodytą sudėtį, norint aptikti paslėptą glitimą. Produktai be glitimo žymimi etiketėmis „Be glitimo“ arba perbraukto kviečio simboliu.