Schär | glutenfree Products - Reakcija į glitimą. Kas nutinka ir ką daryti, jei celiakija sergantis asmuo suvalgo maisto, turinčio glitimo?

Reakcija į glitimą. Kas nutinka ir ką daryti, jei celiakija sergantis asmuo suvalgo maisto, turinčio glitimo?

Pasaulio produktai Apie celiakiją

Vienintelis žinomas veiksmingas celiakijos gydymo būdas yra griežta dieta be glitimo, tačiau visi celiakija sergantys žmonės žino, kad klaidų išvengti labai sunku. Daugelyje maisto produktų ir gėrimų yra glitimo, be to, patalpose, kuriose ruošiamas maistas, ir mūsų pačių virtuvėse visuomet yra kryžminės taršos rizika.

Šiame straipsnyje aptarsime, kas nutinka, kai celiakija sergantis žmogus netyčia pavartoja glitimo, pateikiame keletą patarimų, ko tikėtis, kaip sumažinti organizmo reakcijas ir kaip išvengti tokių situacijų.

Kas nutinka, kai pavartojate glitimo?

Celiakija yra autoimuninė liga, susijusi su glitimo – baltymo, esančio kviečių, miežių ir rugių grūduose, – netoleravimu. Kai celiakija sergantis žmogus suvalgo maisto, turinčio glitimo, imuninė sistema identifikuoja gliadiną, glitimą sudarančią medžiagą, kaip svetimkūnį ir pradeda gaminti antikūnus, kovojančius su juo.

Deja, šio proceso metu pažeidžiamos sveikos mūsų virškinimo trakto ląstelės, ypač gaureliai – maži, pirštus primenantys iškilimai, kurie dengia plonąją žarną ir atlieka pagrindinį vaidmenį maisto medžiagų pasisavinimo procese. Ilgainiui gaureliai nebeatlieka savo funkcijos, žmogaus organizmas nebegali pasisavinti būtinojo maisto medžiagų kiekio, o tai gali kelti labai rimtų sveikatos problemų riziką. Todėl, jei įtariate, kad galbūt sergate celiakija, labai svarbu, kad jums būtų nustatyta tiksli diagnozė.

Reakcijos į glitimą

Simptomų, kuriuos sukelia celiakijai būdinga autoimuninė reakcija, yra daug ir kiekvienam sergančiajam jie gali pasireikšti skirtingai. Jei diagnozavus celiakiją žmogus tvirtai laikosi griežtos dietos be glitimo, dauguma simptomų per kelias savaites ar mėnesius išnyksta.

Tačiau simptomai gali pasikartoti, jei griežtos dietos besilaikantis žmogus suvalgo maisto, turinčio glitimo, net jei glitimo kiekis buvo nedidelis. Būdingiausi simptomai yra viduriavimas arba vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas ir spazmai, skrandžio skausmas, nuovargis, sąnarių skausmas, nerimas, depresija ir „smegenų rūkas“. Celiakija sergantiems žmonėms nėra būdinga dilgėlinė, nes ši liga nėra alergija, tačiau kai kuriems ligoniams atsiranda odos bėrimas, vadinamas pūsleliniu dermatitu. Nors vieną kartą arba atsitiktinai pavartojus glitimo, bėrimas gali atsinaujinti arba pasunkėti.

Kiek laiko trunka organizmo reakcija į glitimą?

Nėra griežtos taisyklės, kiek laiko po glitimo pavartojimo išlieka reakcijos sukelti simptomai. Labiausiai tikėtina, kad didžiausias diskomfortas sumažės po kelių dienų, tačiau gali praeiti ir kelios savaitės, kol visi simptomai išnyks be pėdsakų.

Ką daryti, jei celiakija sergantis žmogus suvalgo maisto, turinčio glitimo?

Visų pirma, nesijauskite dėl to kalti ir nenusiminkite. Celiakijos fondas neseniai atliko tyrimą, kurio metu 74 proc. visų pacientų nurodė, jog per pastarąsias 30 dienų atsitiktinai pavartojo glitimo. To išvengti iš tiesų yra labai sunku, tačiau iš kiekvieno įvykio galite pasimokyti ir stengtis, kad tai daugiau nepasikartotų. Labai svarbu, kad kartu su pasireiškusiais fiziniais simptomais nejaustumėte ir emocinio skausmo, todėl būtų puiku, jei turėtumėte su kuo apie tai pasikalbėti.

Taip pat atminkite, kad yra keletas būdų, kurie padeda sumažinti fizinius simptomus – apie tai skaitykite toliau šiame straipsnyje. Pravartu ir pasitarti su savo gydytoju, kuris, stebėdamas jūsų ligos eigą, gali pateikti konkrečių rekomendacijų, kaip įveikti jus varginančius simptomus.

Žingsniai, ką daryti netyčia pavartojus glitimo

Supratę, kad netyčia pavartojote glitimo, turėtumėte nedelsdami imtis tam tikrų veiksmų, kurie padės paspartinti gijimo procesą ir kuo greičiau atsigauti.

  • Gerkite daug vandens. Palaikyti tinkamą organizmo hidratacijos lygį yra labai svarbu, ypač – jei viduriuojate. Be to, skysčiai padeda išvalyti organizmą. Gerkite paprastą vandenį, taip pat galite gerti kokosų vandenį ar kaulų sultinį, kuriuose yra elektrolitų.
  • Pailsėkite. Jūsų kūnui reikės laiko atsigauti, todėl raskite laiko kokybiškam poilsiui. Jei, pasireiškus fiziniams šalutiniams poveikiams, eisite į darbą ar lankysitės paskaitose, jūsų būklė gali pablogėti. Net jei negalite skirti viso laiko poilsiui, pasistenkite sumažinti veiklų intensyvumą.
  • Vartokite aktyvintąją anglį. Aktyvintoji anglis gali padėti, kai vargina dujų kaupimasis žarnyne arba pilvo pūtimas. Ji prisijungia toksinus ir padeda iš žarnyno pašalinti dujas bei mažina pilvo pūtimą. Atminkite, kad vartojant aktyvintąją anglį būtina gerti daug vandens, siekiant išvengti vidurių užkietėjimo.
  • Gydykite žarnyną. Tai padaryti padeda probiotikai, kurie atkuria gerųjų bakterijų pusiausvyrą žarnyne, ir L-glutaminas – aminorūgštis, kuri padeda atkurti gerą žarnyno būklę. Taip pat galite vartoti įvairius papildus, padedančius malšinti uždegimą. Tam tinka, pavyzdžiui, omega-3 riebalų rūgštys, imbierai, ciberžolės.

Kaip atsigauti po organizmo reakcijos į glitimą? 

Jei kelias dienas laikysitės čia pateiktų gijimo žingsnių, turėtumėte pasijusti geriau. Po kelių dienų galite pabandyti atlikti lengvą mankštą. Tai padės pasijusti geriau psichologiškai, jei jaučiate tokius šalutinius efektus kaip nerimas ar depresija. Tinka ir įvairios kitos veiklos, kurios padeda atsipalaiduoti ir pasijusti geriau, pavyzdžiui, meditacija, pasivaikščiojimai mėgstamose vietovėse gamtoje, skaitymas, karšta vonia ar bet kokia kita jums maloni veikla.

Svarbiausia yra neskubėti ir leisti žarnynui sveikti, todėl, kol atsigausite, valgykite gryną, lengvai virškinamą maistą.

Ką daryti, kad ateityje išvengtumėte glitimo

Ką turėtumėte daryti, kad ateityje atsitiktinai nepavartotumėte glitimo? Štai keletas paprastų žingsnių, kuriuos turėtumėte atlikti visada, jei dar to nedarote.

  • Visada perskaitykite maisto produktų etiketes. Pirmiausia pažiūrėkite, ar yra ženklas „be glitimo“. Turėkite susidarę sudedamųjų medžiagų, kuriuose gali būti glitimo, pavyzdžiui, kviečių krakmolas ar salyklas, sąrašą ir, rinkdamiesi maisto produktus, patikrinkite, ar tų medžiagų sudėtyje nėra. Čia galite rasti paaiškinimų, kurie padės suprasti, ką reikia patikrinti etiketėse.
  • Pasirūpinkite, kad jūsų virtuvėje nebūtų glitimo. Ko gero, jums reikės turėti atskirus indus ir virtuvės reikmenis, kad išvengtumėte kryžminės taršos.
  • Viską žymėkite. Jei kiti jūsų šeimos nariai ar žmonės, su kuriais kartu gyvenate, nesilaiko mitybos be glitimo, sužymėkite savo indus ir produktus, kad jie žinotų, kuo negalima naudotis. Tokie daiktai kaip skrudintuvai, pjaustymo lentelės, puodai, keptuvės ir kiti virtuvės reikmenys, turi būti laikomi atskirai ir naudojami tik to žmogaus, kuriam yra skirti.
  • Būkite proaktyvūs. Kai nusprendžiate valgyti ne namuose, iš anksto išsiaiškinkite ir rinkitės restoraną, kuriame siūlomi patiekalai be glitimo ir kuris laikosi atsargumo priemonių dėl kryžminės taršos.
  • Kalbėkite atvirai. Jei pasirinkote restoraną, kuriame siūlomi patiekalai be glitimo, pasikalbėkite su jus aptarnaujančiu personalu ir vadovu apie tai, kaip jų restorane užtikrinama, kad bus išvengta kryžminės taršos.

Be jokių abejonių, tikrai nėra lengva gyventi sergant celiakija, tačiau griežta dieta be glitimo gali padėti jūsų žarnynui atsigauti ir numalšinti simptomus. Visada išlieka galimybė netyčia pavartoti glitimo, tačiau kuo daugiau žinosite ir kuo atsargesni būsite, tuo mažesnė tikimybė, kad taip nutiks.