Schär | glutenfree Products - Virtuvė be glitimo

Virtuvė be glitimo

Pasaulio produktai Apie celiakiją

Jei imate laikytis dietos be glitimo, maisto be glitimo įsigijimas prilygsta tik pusei kelio – kitą pusę sudaro pastangos išvengti kryžminės taršos dėl namuose, ypač virtuvėje, esančio glitimo, kuris naudojamas gaminant.

Jei sergate celiakija, gyvybiškai svarbu laikyti maistą, o taip pat gaminimo įrankius bei saugojimo įrangą, atskirai nuo glitimo ir vengiant jo taršos. Sergant celiakija net mažytis glitimo pėdsakas gali sukelti simptomus ir pakenkti plonosios žarnos gleivinei.

Turime sukaupę keletą puikių patarimų, kaip išvengti glitimo ir kryžminės taršos virtuvėje.

Kaip išvengti glitimo virtuvėje?

Pirmiausia įsitikinkite, kad esate švarus, nusiplovėte rankas, o jūsų drabužiai ir plaukai nepabuvojo užterštoje aplinkoje, pavyzdžiui, picerijoje ar kepykloje, kur smulkios miltų dalelės gali išlikti ore valandų valandas.

Jei jūsų namuose yra kažkiek glitimo, būtų puiku, kad paskirtumėte vietą, kurioje būtų gaminami tik patiekalai be glitimo. Pašalinti visus glitimo pėdsakus virtuvėje nėra neįmanoma užduotis, bet tai iššūkis kasdien siekti tobulumo. Kalbant apie gaminimo ir serviravimo įrankius bei įrangą, būtų lengviau, jei turėtumėte atskirą rinkinį tik patiekalams be glitimo gaminti. Jei naudojate keptuvę ir virtuvės įrankius maistui be glitimo ir su glitimu ruošti, prieš naudojimą būtinai juos tinkamai nuplaukite. Kai kuria įranga, pavyzdžiui, medinėmis pjaustymo lentelėmis, skrudintuvais ir kitais aparatais (žr. skyrelį „Įrankiai virtuvėje be glitimo“ toliau) glitimo nevartojantiems ir maisto su glitimu vartotojams dalintis negalima.

Kalbant apie maisto laikymą, optimaliausia turėti atskiras spinteles ir laikymo vietas. Tačiau gali nepavykti išvengti dalijimosi, pavyzdžiui, šaldytuvu. Sprendimas tokiu atveju – maistui be glitimo naudoti aukštesniąsias lentynas, kad išvengtumėte iš viršaus krentančių taršių glitimo turinčių dalelių. Įsitikinkite, kad visas maistas be glitimo yra suvyniotas ar sudėtas į būtent tam skirtus švarius indus ar maišelius.

Virtuvės be glitimo taisyklės:

– paruošę maistą, kuriame yra glitimo, nuvalykite paviršius;

– naudokite savo šluostes paviršiams valyti;

– nuvalykite vietas, kuriose lieka lipnių pirštų atspaudai, pavyzdžiui, šaldytuvo durelių rankena;

– nusiplaukite rankas prieš gamindami maistą be glitimo;

– laikykite atskirai pjaustymo lenteles maistui be glitimo ruošti;

– gaminkite patiekalus be glitimo atskiruose puoduose ir keptuvėse ir patiekite naudodami atskirus virtuvės įrankius arba itin kruopščiai juos nuplaukite kaskart panaudoję;

– sviestui, uogienei ir kt. naudokite atskirus indus, nes nuo peilių į juos gali patekti užterštų trupinių;

– duonai be glitimo skrudinti naudokite atskirą skrudintuvą ar skrudinimo maišelius;

– naudokite atskiras vaflių ir grilio keptuves, kadangi jas labai sudėtinga švariai išvalyti;

– nekepkite maisto be glitimo aliejuje, kuris prieš tai buvo naudojamas kitam patiekalui gaminti;

– nenaudokite vandens, kuriame buvo verdamas maistas su glitimu, pavyzdžiui, makaronai;

– maistą be glitimo laikykite uždaromuose maišeliuose ar induose;

– nedėkite maisto be glitimo greta kito maisto, jei orkaitė konvekcinė arba turi ventiliatorių, nes cirkuliuojantis oras gali išpūsti daleles ir sukelti kryžminę taršą;

– nesidalinkite šluostėmis, orkaitei skirtomis pirštinėmis, prijuostėmis ir kt. su kitu, gaminančiu patiekalus su glitimu.

Įrankiai virtuvėje be glitimo

Puiku būtų turėti visą įrangos ir įrankių rinkinį, skirtą maistui be glitimo ruošti, kad visi galėtų šiek tiek labiau atsipalaiduoti. Vis dėlto kai kuriuos įrankius valyti ir visiškai apsaugoti nuo glitimo taršos lengviau nei kitus. Lygų metalinį puodą su rankena arba stiklinį serviravimo indą galima nuvalyti gana lengvai, bet tokius daiktus kaip keptuvės su grioveliais, ant kurių buvo kepama duona su glitimu, daug sunkiau išvalyti. Atskira pjaustymo lenta „be glitimo“ yra visiškai minimalus reikalavimas. Produktams be glitimo taip pat geriausia turėti atskirus kočėlą ir kitus medinius įrankius.

Kai kurie aparatai dėl savo veikimo principo kaupia trupinius ir daleles, tad jais negalima naudotis bendrai. Akivaizdu, kad kalba eina apie skrudintuvus ir grūdų malūnėlį, kuriuo galite pasigaminti miltų kepiniams be glitimo. Taip pat pasirūpinkite virtuvės kombainu, kai kuriuos galima lengviau išvalyti nei kitus.