Schär | glutenfree Products - Celiakijos mėnuo, 2024 m. gegužė

Celiakijos mėnuo, 2024 m. gegužė

Pasaulio produktai Apie celiakiją

Celiakija yra autoimuninė liga, susijusi su glitimo – baltymo, esančio kviečių, miežių ir rugių grūduose, – netoleravimu.

Manoma, kad maždaug 1 iš 100 žmonių serga celiakija, tačiau ne visiems ši liga yra diagnozuota. Vienintelis veiksmingas šios ligos gydymas – laikytis mitybos, kurioje 100 proc. nėra glitimo.

Kas yra informavimo apie celiakiją mėnuo?

Gegužė – informavimo apie celiakiją mėnuo, o gegužės 16-oji yra paskelbta Tarptautine informavimo apie celiakiją diena. Šios datos yra labai svarbios, nes padeda suteikti informaciją žmonėms, kurie patiria celiakijos simptomus, bet liga jiems nėra diagnozuota. Taip pat tai yra gera proga visus visuomenės narius supažindinti su šia liga ir paaiškinti, kad esama įvairaus ir skanaus maisto be glitimo.

Milijonai žmonių visame pasaulyje kenčia įvairius ir nepaaiškinamus simptomus, tokius kaip skrandžio skausmai, anemija, viduriavimas ir kitos žarnyno problemos, pykinimas ir didelis nuovargis, nežinodami, kad jie serga celiakija. Jei norite išsiaiškinti, ar gali būti, kad sergate celiakija arba jautrumu glitimui ir (arba) kviečiams, galite atlikti internetinį „Schär“ simptomų testą.

Kokia spalva simbolizuoja celiakiją?

Celiakiją simbolizuoja šviesiai žalios spalvos juostelė. Jei norite, kad daugiau žmonių sužinotų apie celiakiją, prisisekite juostelę prie drabužių ir savo socialinių tinklų paskyroje pridėkite šį simbolį.

Ką galiu padaryti per celiakijos informacijos mėnesį?

1. Draugams ir šeimos nariams surenkite maisto be glitimo gaminimo seminarą. Pristatykite gardžių patiekalų receptus ir paaiškinkite, kaip svarbu saugiai ruošti maistą sergantiesiems celiakija.

2. Suorganizuokite nuotolinį lėšų rinkimo renginį, pavyzdžiui, kepinių mugę arba internetinį aukcioną, o pajamas skirkite celiakijos tyrimams ir paramos organizacijoms.

3. Į biurą, universitetą ar mokyklą nusineškite užkandžių be glitimo ir paaiškinkite, kodėl svarbu žinoti apie celiakiją.

4. Socialiniuose tinkluose naudokite specialią grotažymę, pavyzdžiui, #Celiakijosmėnuo. Tai suteiks galimybę jums ir kitiems pasidalinti asmenine istorija, pateikti faktų ir naudingų nuorodų. Pasidalinsite informacija ir įkvėpsite kitus.

5. Jei sergate celiakija, pasidalinkite savo istorija – tai gali labai pakeisti kažkieno gyvenimą.

 

6. Paraginkite vietinius gamintojus siūlyti produktus be glitimo. Kreipkitės į juos tiesiogiai arba per bendruomenės forumus ir diskusijas.

7. Bendradarbiaukite su vietiniais restoranais, pasiūlykite sukurti specialius meniu be glitimo ar reklaminius gegužės mėnesio pasiūlymus.

8. Savanoriaukite celiakija sergančių žmonių palaikymo grupėje ar organizacijoje, skirkite savo laiką ir pasidalinkite patirtimi su tais, kuriems to reikia.

9. Paruoškite informacines skrajutes ar plakatus apie celiakiją ir jos simptomus. Dalinkite skrajutes ir plakatus pakabinkite savo bendruomenės susibūrimo vietose.

10. Suorganizuokite labdaringą bendruomenės žygį ar bėgimą, pakvieskite dalyvauti asmeniškai arba nuotoliniu būdu. Surinktas lėšas skirkite celiakijos tyrimams ir paramai.

11. Paremkite ir palaikykite kepyklą, kuri siūlo saugius produktus be glitimo.

12. Kreipkitės į mokyklas ir universitetus, paraginkite valgyklose siūlyti maisto be glitimo. Pasiūlykite mokiniams ir mokyklos darbuotojams suteikti daugiau žinių apie celiakiją.

13. Su draugais ir šeima surenkite pikniką be glitimo. Tegul visi atsineša savo mėgstamą patiekalą, kuriuo galės dalintis su kitais.

14. Maisto bankui padovanokite maisto produktų be glitimo, pavyzdžiui, duoną, makaronus ar miltų mišinius.

15. Vietinėms žiniasklaidos priemonėms pasiūlyti išspausdinti straipsnių ar interviu apie celiakiją, kuriuose būtų pateikiama svarbios informacijas ir akcentuojama ankstyvos diagnostikos svarba.

16. Suorganizuokite nuotolinį knygų klubą, skirtą knygoms apie celiakiją, sveikatą, mitybą ir gyvenimo būdą, nevartojant glitimo.

17. Sukurkite ir pasiūlykite informacinių brošiūrų ar skrajučių apie celiakiją vietiniams gydytojų kabinetams, vaistinėms ir sveikatos priežiūros centrams.

18. Kreipkitės į įtakingus tinklaraštininkus, influencerius ir įžymybes, paprašyti paskleisti informaciją apie celiakiją platesnei auditorijai.

19. Suorganizuokite patiekalų be glitimo konkursą, kvieskite dalyvius gaminti patiekalus naudojant vien produktus be glitimo.

20.
Pagalvokite, galbūt galėtumėte dalyvauti moksliniuose klinikiniuose tyrimuose, skirtuose celiakijai ir kitoms glitimo netoleravimo formoms.