Schär | glutenfree Products - Patarimai, kaip skaityti maisto produktų etiketes ieškant produktų be glitimo

Patarimai, kaip skaityti maisto produktų etiketes ieškant produktų be glitimo

Pasaulio produktai Naujienos ir faktai

Maisto produktai, turintys sudėtyje glitimo, turi būti aiškiai pažymėti. Tačiau gali būti labai sunku iš pirmo žvilgsnio atpažinti glitimo turinčius produktus. Ar tikrai galima pasitikėti sertifikuotais maisto produktais be glitimo?

Žmonės, kuriems nustatyta celiakija ir glitimo netoleravimas, turi laikytis griežtos dietos be glitimo. Čia rasite informacijos apie produktų be glitimo žymėjimo taisykles ir produktų sertifikavimą bei patarimus, kaip skaityti maisto produktų etiketes ir patikrinti, ar juose nėra glitimo.

JAV ir ES maisto produktų ženklinimo reikalavimai

JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) teigimu, maisto produktuose, kurie pažymėti etikete „gluten free“ (liet. be glitimo) arba jos variantais, pavyzdžiui, „no gluten“, „free of gluten“ arba „without gluten“, turi būti mažiau nei 20 dalių glitimo, tenkančių milijonui (ppm). Kodėl ne nulis ppm? FDA teigia, kad 20 ppm yra mažiausias kiekis, kurį galima patikimai aptikti maisto produktuose naudojant mokslo patvirtintus glitimo aptikimo metodus, o kitos šalys ir tarptautinės organizacijos taip pat laiko šį dydį priimtinu mažiausiu kiekiu, nes daugumos celiakija sergančių žmonių organizmas gali toleruoti tokį nedidelį glitimo kiekį.

Be 20 ppm apribojimo, pagal FDA taisykles maisto gamintojams leidžiama žymėti produktą kaip neturintį glitimo, jei jo sudėtyje nėra:

– kviečių, rugių, miežių arba jų sukryžmintų atmainų,

– iš minėtų grūdinių augalų išvestos sudedamosios dalies, kuri nebuvo apdorota glitimui pašalinti, arba

– iš minėtų grūdinių augalų išvestos sudedamosios dalies, kuri buvo apdorota glitimui pašalinti, bet maisto produkte vis tiek yra daugiau nei 20 ppm glitimo.

Europos Sąjunga (ES) taip pat taiko 20 ppm glitimo kiekį – tai teisinis apribojimas maisto produktams, kurie gali būti žymimi kaip neturintys glitimo. Etiketė „be glitimo“ naudojama ne tik specialiems produktams, kuriuose nėra glitimo, įskaitant maisto produktus su kviečių krakmolu be glitimo, žymėti, bet ir neužterštų avižų produktams.

Europos šalyse taip pat galima rasti tokių produktų kaip duona ir miltų mišiniai, pažymėtų etiketėmis „labai mažas glitimo kiekis“. Šių maisto produktų sudėtyje paprastai yra kviečių krakmolo, turinčio 21–100 ppm glitimo.

Produktų be glitimo sertifikavimo programos 

Kaip produktas tampa sertifikuotu produktu be glitimo? Produktų be glitimo sertifikavimas – procesas, skirtas apsaugoti vartotojus, sergančius celiakija ir varginamus kitų susijusių sutrikimų, pavyzdžiui, glitimo netoleravimo arba neceliakinio jautrumo glitimui, patvirtinant, kad produktas atitinka griežtus produktams be glitimo taikomus standartus, prieš paskelbiant, kad jis yra saugus vartoti.

Produktų be glitimo sertifikavimo programas vykdo kelios institucijos; kiekviena jų turi savo kriterijus ir veiklos sritis, kuriomis siekia užtikrinti vartotojų saugumą.

Produktų be glitimo sertifikavimo organizacija (angl. Gluten-Free Certification Organization – GFCO) sertifikuoja tūkstančius produktų. GFCO tikrina mažmeninės prekybos įmones, gamintojus ir ūkininkus vykdydama rizikos vertinimą, gamyklų auditus ir įrangos bei produktų testavimą gamykloje ir produktų įsigijimo vietoje. Pagamintuose produktuose, pažymėtuose GFCO logotipu, glitimo turi būti 10 ppm arba mažiau.

Produktų be glitimo sertifikavimo programa (GFCP) užtikrina, kad produktai atitiktų šalies, kurioje produktas parduodamas, norminius reikalavimus. Nuo 1996 m. GFCP techniniai ekspertai sertifikavo 30 000 subjektų visoje tiekimo grandinėje.

„NSF International“ organizacija dirba visuomenės sveikatos standartų gerinimo srityje nuo 1944-ųjų ir vykdo produktų be glitimo sertifikavimo programą, suderintą su FDA galutinėmis produktų be glitimo žymėjimo taisyklėmis.

Ieškokite sertifikuoto produkto be glitimo logotipo

Produktai be glitimo gali turėti skirtingus logotipus, kurie priklauso nuo sertifikavimo programos, pagal kurią patvirtintas produktas ir jo glitimo kiekis. GFCO sertifikuoti produktai be glitimo buvo tradiciškai žymimi apskritime esančiomis didžiosiomis „GF“raidėmis, o neseniai simbolis buvo atnaujintas – įrašyta stilizuota mažoji raidė „g“.

JK, Europoje ir kitur galite išvysti produkto be glitimo simbolį su perbrauktu javu, kuris priklauso JK organizacijai, padedančiai celiakija sergantiems žmonėms (angl. Coeliac UK). Šis simbolis reiškia, kad produktas buvo išbandytas ir yra sertifikuotas kaip saugus visiems, kurie laikosi dietos be glitimo.

Kokia turi būti maisto produktų, pažymėtų etikete „be glitimo“, sudėtis?

Kaip minėjome anksčiau, sertifikuoto produkto be glitimo etiketė garantuoja, kad maiste yra ne daugiau kaip 20 ppm glitimo, o kartais ir mažiau – pavyzdžiui, GFCO sertifikuotuose produktuose be glitimo.

JK Maisto ir gėrimų federacija neseniai atnaujino savo gaires dėl produktų be glitimo žymėjimo, norėdama užtikrinti, kad avižos vis tiek būtų įtrauktos į alergenų sąrašą, net jei jos yra sertifikuotos kaip neužterštos didesniu nei 20 ppm glitimo kiekiu. Nedidelė dalis celiakija sergančių žmonių yra jautrūs avižoms be glitimo, kurios gali būti užterštos, jei jos gaminamos tose pačiose patalpose kaip ir produktai, kurių sudėtyje yra kviečių, miežių ir rugių.

Patarimai, kaip pirkti maisto produktus be glitimo

Kaip ieškoti informacijos apie glitimą produktų etiketėse? Tai pagrindinė problema žmonėms, sergantiems celiakija ir turintiems neceliakinį jautrumą glitimui, ar besilaikantiems dietos be glitimo dėl kitų priežasčių.

Be to, kad ieškote „be glitimo“ simbolių ir sertifikavimo ženklo ant produkto, visada peržiūrėkite nurodytą sudėtį. Ieškokite būtent šių sudedamųjų dalių – kviečių, miežių, rugių ir avižų.

Nepamirškite, kad žymėjimas „be kviečių“ nebūtinai reiškia, kad produktas be glitimo.

Patikrinkite, ar nėra įspėjimų apie alergenus, dėl kurių galite greitai atmesti produktą, jei aptinkate glitimo turinčių javų (atkreipkite dėmesį, kad kai kuriose šalyse įspėjimų apie alergenus teikti neprivaloma). Tačiau į alergenų sąrašą trauktinos sudedamosios dalys gali skirtis – JAV miežiai ir rugiai nepatenka į aštuonių alergenų, kuriuos būtina įtraukti, sąrašą.

Nors sudėtis gali būti visiškai aiški, pabaigoje dažnai yra papildomas užrašas „gali būti“, o tai dar vienas dalykas, kurį reikia žinoti. „Gali būti glitimo pėdsakų“ arba „pagaminta gamykloje, kurioje taip pat tvarkomi kviečiai“ – kitų produktų, kurių reikia vengti, pavyzdžiai. Atkreipkite dėmesį, kad kai kuriose šalyse teiginiai „gali būti“ nėra privalomi.

Nepamirškite pasidomėti ir maistu, kuris yra ką tik pagamintas ir supakuotas vietoje, pavyzdžiui, pyragais kepykloje. Tokiose vietose geriausia paprašyti išsamios informacijos apie produkto sudėtį arba galimą užteršimą glitimu.